Je po volbách a socialisti si drbou hlavu. Těsně po pádu Nečasovy vlády měli 35% preference. Postupem doby preference klesaly, až volby ukázaly pravdu. Lidi mají socanů dost. Socialisté by se měli starat o práva a sociální podmínky pracujících. Jenže naši socialisté se starají jen o svoje prebendy. Socialistická strana se skrývá za levicovost, ale není na ní nic levicového.
Neznám jediný zákon z dílny ČSSD, který by změnil něco v tomhle státě k lepšímu. A to byli dvakrát ve vládě. U nás je to stejný trend jako na Západě. V Británii Tony Blair svým konceptem New Labour zničil labouristickou stranu a udělal z ní poskoka mocných. Stejně dopadla německá SPD pod taktovkou Schrödera. Schröderova Neue Mitte – nový střed – už svým názvem zradila ideály levicové strany. Výsledkem je, že od té doby prohrávají všechny volby. Lidé jim nevěří a mají pro to dobré důvody. Novodobí vůdci bývalých socialistických stran se snaží z nich udělat "moderní" středové liberální strany. Jenže moderní to není, středové je jen hezké heslo podsouvající lidem zleva i zprava, že je mohou volit. Jenže to také může lidi zleva i zprava odradit. A liberální je odpudivé už z principu. Všichni víme, že liberalismus je jen předstupněm neoliberalismu, který tady dnes vládne.
Socialistická strana vznikla z dělnických spolků za Rakousko-Uherska. Dělníci si udělali vlastní stranu, která měla zastupovat jejich zájmy. Ale vlády ve straně se zmocnili všelijací hochštapleři, a ti se starají jen o sebe. Je to přesně stejné jako před devadesáti lety, když poprvé podrazili své voliče. V roce 1920 vyhráli volby a hned po nich se spojili s buržoasií. Výsledkem bylo odloučení části členů, kteří si založili komunistickou stranu. Dnes pro to nazrála stejná doba. I dnes by se měla od ČSSD odštěpit levicová část členů a založit novou stranu – něco jako německou die Linke, která také vznikla z SPD. Bohužel nejsem přesvědčený, že by se mohlo něco změnit. Ani v Německu se nic nezměnilo.
Lidé jsou jako ovce jdoucí na porážku. Lidé nenáviděli Nečasovu pravicovou vládu. Může mi někdo říci, proč komunisti nedostali 70 nebo 80 procent hlasů? Odpověď je jednoduchá. Lidé nechodí k volbám, můžeme se ptát, kdo nechodí. Bohužel, jsou to ti nejchudší, kteří nevěří, že volby by mohly něco změnit. Znáte to "kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zakázali". Bohužel je to velmi pravdivé heslo. Ve volbách promluvila mlčící většina. Tato mlčící většina je masa maloměšťáků, bojících se o svůj mizerný majeteček a toužící mlsat drobty padající ze stolu bohatých. Názorově nemají daleko k fašismu. Je to tatáž mlčící většina, která před lety pomohla Hitlerovi do vlády a u nás volila ODS.
Je podivuhodné, jak v ČSSD v celé její historii dovedli do svého čela vygenerovat bezcharakterní oportunistické vůdce – Zeman byl jedinou výjimkou, ale ten dlouho nevydržel. Brzy ho vyštípali. Špidla se tvářil levicově, ale chyba lávky. Gross se ani nesnažil předstírat levicovost. Paroubek byl slušný socialista, ale proto ho zničila naše pravicová média. A další nestojí za zmínku. Sobotka je jejich typický představitel. Levicového na něm nic není – ten by mohl od hodiny dělat šéfa v ODS. O tom, kdo je kdo, se můžeme dozvědět z tisku, kde se rozvádí, kdo koho podporuje. Na Haška útočí v Blesku a ČT. Dienstbier a jeho pravdoláskaři dlouhodobě rozkládají ČSSD. Řeči o puči mají vytvořit ze Sobotky mučedníka a tím mu vrátit novou legitimitu, kterou ztratil tím nelichotivým volebním výsledkem. Proto je čas na změnu. Proto by skuteční sociální demokraté měli stranu opustit a vytvořit si vlastní stranu, která bude hájit zájmy těch malých a utiskovaných.
Sociální demokracie nemůže a nesmí hájit zájmy bohatých podnikatelů. Nová strana musí být skutečně levicová, což znamená, že se nebude bratříčkovat s pravičáky ani zakuklenými. Jako první musí zrušit nebo alespoň omezit zákony z pera antisociálního Kalouska a jeho kamarily. A musí začít tvořit zákony pomáhající všem lidem. Soustředit se musí na nezaměstnanost. Musí se zbavit neoliberální mantry, že všechno musí být soukromé. Musí naopak podporovat komunální a státní majetek. Začít by mohla se zřizováním komunálních podniků v majetku měst. Mohly by to být komunální stavební podniky stavějící nájemní byty. Už přes 20 let se tady nestaví nájemní byty. Lidé nemají kde bydlet. Všichni víme, v jakých podmínkách dnes lidé bydlí – ukazuje nám to denně televize. Komunisti stavěli v posledních letech 50 tisíc bytů ročně a bylo to málo. Kapitalisti nechtějí čekat na zisky, a proto nutí lidi si byty kupovat. Výsledky známe. Zadlužení, nemožnost stěhovat se za prací a další. A mohly by to být i jiné komunální podniky, třeba na opravy komunikací a jiné. Ty by lidem daly práci, zlepšily by podmínky ve městě.
Výhoda komunálních podniků oproti soukromým je jasná. Všechno by bylo lacinější! Komunální podniky by nepotřebovaly tvořit zisk. Kdyby ho vyprodukovaly, šel by do rozpočtu města a naopak, při ztrátě by se peníze vzaly z města. Odpadla by korupce. Jinak totiž s korupcí nehneme. Na vyšší úrovni by byly státní podniky. Např. by se mohl vybudovat státní podnik, který by stavěl dálnice. Proč by na našich dálnicích měla vydělávat miliardy Skanska? Navíc, když sama nemá vlastní zaměstnance a většinu prací zadává malým českým firmám, které to dělají laciněji, než byla její nabídka. Proto jsou u nás dálnice dvakrát dražší než v Německu nebo Rakousku. To je jen mohutný tunel, který platíme do ciziny a na který byly napojeny stranické špičky vlády. Všechny práce pro stát by měly dělat státní podniky.
Ještě jeden nápad bych měl pro začátek. Vzít z nezaměstnaných tak 50 nebo rovnou 100 tisíc lidí a udělat z nich kontrolory. Základní plat by stačil 10 tisíc měsíčně. Kontrolovali by veškeré peníze opět státních nebo komunálních podniků. Hledali by za kolik ty firmy kupují veškeré prostředky a hledali by lacinějšího dodavatele. Pokud by ho našli, tak by rozdíl zaplatil manažment podniku podepsaný na nákupce. Z takto získaných peněz by kontrolor dostal procenta a jeho plat by se vyšplhal na desetitisíce.
Pokud by se někdo ptal, kde na to vzít peníze, tak to není problém. Musíme si zase založit naší českou státní banku. Myslím, že se už o něčem takovém uvažuje. Musíme zahodit neoliberální zákony od Světové banky a MMF, zakazující nám vydávat vlastní peníze. Proč si nemůžeme tisknout vlastní peníze, proč si musíme peníze půjčovat?? Státy si vždycky tiskly samy vlastní peníze. Proč si musíme půjčovat peníze od soukromých bank? Notabene si nepůjčujeme peníze, ale jen čísla vyťukaná v počítači. Ty banky totiž žádné skutečné peníze nemají. Dříve banky mohly půjčovat jen peníze kryté zlatem skrývaným v jejich sejfech. Dnes žádná omezení nemají. Ale mají počítače a právo půjčovat. Za penězi půjčované státům ze soukromé banky nejsou žádné hodnoty, žádná práce. Jsou to jen čísla z počítače. Bohužel splácet je musíme penězi podloženými prací. Tohle je zlodějna tisíciletí (století je málo). Je čas na změnu. Uvidíme jak se bude situace vyvíjet. Obávám se, že se všichni ti šíbři nakonec domluví a všechno zůstane při starém.