Listopad 05, 2011
Společnost ČSA prochází v posledních letech obtížemi. V roce 2009 zaměstnanci ve snaze pomoci společnosti souhlasili se zásadním snížením mezd (u pilotů 30 %) a v roce 2010 pak podpořili i přes jeho dopady na zaměstnance restrukturalizační plán, který počítal se redukcí velikosti a její stabilizací pro případnou privatizaci. I přes tuto vstřícnost zaměstnanců se managementu nepodařilo zlepšit hospodaření společnosti a v roce 2010 skončila v hluboké provozní ztrátě přes jednu miliardu korun. Společnost předpokládá vysokou ztrátu i v letošním roce. Přesné informace ale utajuje jak management, tak Ministerstvo financí a „úspěchy“ při správě státního majetku tak zůstávají pro občany tajemstvím.
Ozýváme se, protože nám budoucnost českého vlajkového dopravce není lhostejná. Společnost prošla zásadní redukcí v rámci restrukturalizace. Rozhodnutí managementu v posledních dnech jsou však v rozporu s restrukturalizačním plánem a mají redukovat velikost společnosti pod únosnou mez. Rozdělení regionální a střednětraťové flotily, které se vzájemně doplňují, do dvou společností, zásadně omezuje možnou privatizaci ČSA a nalezení strategického investora. Domníváme se, že výše zmíněné kroky nemají za cíl přípravu na prodej, ale spíše likvidaci společnosti a tedy zásadní ztrátu rodinného stříbra České republiky.
Management ČSA se při provádění svých plánů uchyluje k naprosto bezprecedentnímu vyhrožování zaměstnancům a porušování právních předpisů. Zástupcům zaměstnanců znemožňuje odborovou činnost a vykázalo je dokonce pod pohrůžkou násilného vyvedení z budovy ČSA, kde má naše organizace kancelář. Zástupcům zaměstnanců i dalším zaměstnancům zastavuje letovou činnost a zamezuje jim v přístupu na pracoviště a vyhrožuje výpovědí.
Pokud vláda nyní v Českých aeroliniích nezasáhne, nebude zřejmě již v budoucnu mít co prodávat. O tom, že management aktivně pracuje na scénáři, jenž spočívá ve vyvedení posledních zbývajících zajímavých aktivit a následné likvidaci Českých aerolinií, svědčí i výroky prezidenta ČSA Philippe Moreelse, který se v médiích vyjádřil, že Česká republika národního dopravce vlastně ani nepotřebuje. Podle prezidenta ČSA „Česká republika potřebuje, aby se na ruzyňské letiště létalo. Nikde ale není psáno, že k tomu jsou potřebné ČSA“. To, že státem najatý manažer, jehož úkolem je zachránit společnost a dále ji rozvíjet tak, aby byla zajímavá pro případného strategického partnera, otevřeně hovoří o tom, že tento svůj úkol nehodlá naplňovat, by mělo být pro vládu jasným signálem k jeho okamžitému odvolání.
Je na pováženou, že premiér vlády, která má za úkol najít pro České aerolinie co nejvhodnějšího partnera a prodat je také co nejvýhodněji, v reakci na náš protest proti dalšímu zmenšování a znehodnocování Českých aerolinií veřejně řekl, že se vládě uleví, pokud dojde k likvidaci Českých aerolinií.
Obracíme se tedy na Vás, členy Parlamentu České republiky se žádostí o pomoc se záchranou českého vlajkového dopravce. Nechceme si za pár let číst o ČSA jako o další Mostecké uhelné. Prosíme Vás o otevření této otázky na půdě Parlamentu a o urgenci Vlády ČR, aby se začala okamžitě řešením neutěšené situace v ČSA zabývat.
Předem děkujeme za Vaši aktivní pomoc.
S úctou
Capt. Peter Žmolík v.r.
Prezident CZALPA ČSA
Foto: zdroj