Cables za jedním procentem


Dnes slavíme malé výročí, po necelých dvou měsících (55 dnech) je zveřejněno 1% ze čtvrt milionu zpráv. Příležitost k malému ohlédnutí.


 

Wikileaks slibovaly vytvoření nového světa a „předefinování“ historie. V mnoha lidech vzbudily nekritická očekávaní, že snad se z běžné diplomatická pošty dozví něco přelomového o 9/11, JFK či ufonech. Zklamáni byli také ti, který očekávali ohňostroj afér v souvislosti s Izraelem. Zejména v prvních dnech se objevil také názor, že se jedná o vyprovokovanou akci, která má sloužit k potlačení práva na svobodu slova na internetu a zcela špičkou ledovce je konspirační teorie o spiknutí WL a tajných služeb USA+Izrael, které se dostalo sluchu i v oficiálních médiích.

 

Cables jsou mnohem střízlivější, než tito lovci senzací čekali, a spíše než bombastická odhalení jsou seriózním zpravodajstvím o pozadí velké politiky. Právě tato vlastnost je neocenitelná pro skutečně seriózní poznání globálního politické prostředí počátku tisíciletí. Jen málo kdo si uvědomuje, že dokumenty jsou přímými důkazy, nikoli jen dohady na základě indicií, jak bývá v médiích zvykem. Spousta nepříjemných zjištění byla veřejnosti známa, ale teprve Cables přinesly nevyvratitelné důkazy.

 

Kdo čekal skutečně reálný zlom v chápání nedávné minulosti, nemůže být již dnes, kdy máme k dispozici pouhé 1% dokumentů, zklamán. Vždyť jen krátké připomenutí hlavních afér vypovídá o tom, jak cenné dokumenty byly zveřejněny:

 

  • Američtí diplomaté provádějí systematickou špionáž proti všem, včetně svých spojenců a OSN

  • Arabští a muslimští vůdci de facto kolaborují s globální elitou proti vlastním souvěrcům i lidu a jsou neuvěřitelně zkorumpovaní

  • Rusko je v amerických očích mafiánský stát

  • Pákistán je skutečná jaderná hrozba

  • Španělské soudnictví je ve vleku amerických politických zájmů

  • Poláci byli v otázce protiraketové obrany bez skrupulí podvedeni

  • Dozvěděli jsme se, proč UK propustili odsouzeného teroristu z Lockerbie

  • Nadnárodní firmy vydírají či přímo ovládají celé státy

  • Americký postoj k mučení je zarážející, evropští nositelé „svobody a demokracie“ jen tajně přisluhují

 

Zveřejněná fakta hluboce zasáhla do celosvětového politického klimatu i když viditelným výsledkem je jen pár změn velvyslanců a příspěvek k revoluci v Tunisu. Jak spojenci, tak odpůrci USA museli své postoje přehodnotit. Co se týká veřejného mínění, americká pozice snad nikdy nebyla horší. Slova o „spojencích“ a „závazcích“ se ve světle velmi „pragmatické“ americké zahraniční politiky říkají čím dál hůře dokonce i v servilních Čechách.

 

Zveřejnění však vyvolalo ještě jednu, mediálně daleko vděčnější aféru. Tou jsou pokusy zničit či umlčet WL a „zneškodnit“ jejího zakladatele, podivína Juliana Assange. Bezprecedentní zásahy nadnárodních firem proti financím a internetové infrastruktuře WL ukázaly, na jak tenké niti visí naše „práva“. Tragikomický útok proti osobě Assange, založený na kuriózním „znásilnění“ dvou hobby prostitutek pak představuje ukázkovou politickou objednávku u tzv. nezávislých soudů na globální úrovni. Pokud někomu nestačily zkušenosti s Haagským tribunálem a vyšetřováním dalších politicky zabarvených kauz napříč Evropou a ještě potřeboval důkaz, že soudy i v tzv. demokratických zemích jsou jen mocenským nástrojem, tak si může sáhnout.

 

Bez ohledu na význam již zveřejněného si musíme položit daleko důležitější otázku: co nás čeká? Cables se s naprostou jistotou nemohly vyhnout tématům evropské integrace, schvalování lisabonské smlouvy, protiraketového štítu a nakonec ani Izraeli. Podle mne je jen otázkou, kdy dojde k odtajnění.

 

Ze zkušeností víme, že při každému zásadnímu odhalení předchází období zdánlivého klidu. To právě probíhá, protože WL pomalu mizí z prvních stránek médií a jejich aktivita na sociálních sítích klesá k nule. Podezírám Assange, že se režírováním těchto cyklů velmi dobře baví, a tak nás další exploze ce nevidět nevidět čeká. Nakonec musí připravit politické prostředí pro pokračování svého procesu, které se má konat začátkem února.

 

WL slibují zajímavé informace z prostředí velkých bank, které by mohly být ještě výbušnější, než politické hrátky mocných. V kombinaci s novým únikem dat o prominentních klientech švýcarské banky Julius Baer bude jen velmi těžké přesvědčit voliče, že má zaplatit ztráty bankovního a finančního sektoru, což je nutná podmínka úspěšného přesunu majetku do špice vlastnické pyramidy. Ale to je povídání na úplný článek.


Převzato z Nautila

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments