Časy se mění a dějiny s nimi

Já ještě pamatuji doby, kdy Československo od nacistů osvobodila Rudá armáda a o roli USA při osvobozování západních Čech se mlčelo, ale moje děti již podle všeho budou žít ve světě, kde Československo osvobodila armáda americká a ta Rudá přitom hrála jen marginální roli komparsu. V tom lepším případě, v tom horším zaujme roli barbarských hord, před kterými nás americká armáda zachránila v hodině nejvyšší, když ta německá, která nás do té doby před nimi chránila, již pod jejich náporem klesala. Přitom je to stále jedna a ta samá událost – konec 2. světové války v Evropě – která je dobře zdokumentovaná a o níž by člověk řekl, že na ní není co vymýšlet. Chyba lávka. Každá doba má své akcenty a své potřeby a jim prezentace a interpretace i zdánlivě objektivních fakt odpovídá.


Ve veřejném prostoru, představovaném a ovládaném médii, začíná při výročí konce 2. světové války pomalu ale jistě hrát prim americká armáda. Všude americké vlajky a američtí veteráni, až by člověk snadno nabyl dojmu, že Plzeň byla hlavním městem země, jejíž východní hranice ležela někde u Pardubic. Jako kdyby nebyla žádná Ostrava, Brno, Bratislava, Dukla, Užhorod…  I ta Praha už byla svobodná, když do ní Rusové 9. května přijeli, jak zaznělo včera ve veřejnoprávní (sic!) České televizi s nevyřčeným dodatkem, že by se tudíž s nějakou vděčností Rusům mělo hodně šetřit.


Ono je to vidět i na tom datu státního svátku, který se k osvobození váže a který byl přeložen z dřívějšího 9. května, kdy vjely sovětské tanky do Prahy, na 8. května, kdy nacistické Německo kapitulovalo. Jenže zatímco západní Evropa byla v okamžiku kapitulace Německa již svobodná a německá armáda byla zatlačena hluboko do německého vnitrozemí, na území Protektorátu pořád stály bojeschopné německé jednotky. Přesto jsme přesunuli svátek o den dříve a místo osvobození oslavujeme vítězství, jenom aby byla symbolicky přetržena vazba na Rudou armádu a posílena vazba na západní spojence.


Samozřejmě, že Rusové neměli na vybranou a museli Československo osvobodit, pokud chtěli rozdrtit Třetí říši, ale Američané na tom byli zcela stejně. Neměli bychom proto roli Rudé armády při osvobozování Československa bagatelizovat a vytěsňovat. Lhát o osvobození západních Čech Američany byla chyba, ale stejná chyba byla začít lhát o roli Rudé armády při osvobození Slovenska, Moravy, východních a severních Čech, ale i té Prahy. Květen 1945 předzvěstí srpna 1968 skutečně  nebyl.


Převzato z blogu Tribun


Stanův komentář: Copak konec 2. světové, ale já jsem si už někde i přečetl, že tuhle válku rozpoutali Češi a Poláci, protože mobilizovali dřív než Němci, a že za německé vyhlazovací tábory mohou Spojenci, protože odmítli přijmout dostatečný počet Židů, které se Hitler rozhodl humánně vystěhovat z Velkoněmecké říše. Naši vnuci už budou na rozdíl od nás nejen žít ve vytunelované a médii kompletně přepsané přítomnosti, ale budou se učit dokonale naruby převrácený dějepis.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments