Česká ekonomika očima neekonoma

Jako laik se bohužel musím přiznat, že logiku soudobé ekonomiky vůbec nechápu. Na jednu stranu vláda o sobě prohlašuje, že je vládou odpovědných hospodářů, na stranu druhou její opakované reformní kotouly, salta a přemety nevedou ke snižování dluhu, ale naopak k jeho prohlubování. Vláda tvrdí, že jí jde prioritně o zvyšování české konkurenceschopnosti a úrovně vzdělání, výsledkem pak jsou setrvalé poklesy v mezinárodních srovnáních konkurenceschopnosti a vzdělanosti. Navzdory tomu vláda dostává od mezinárodních ratingových agentur hodnotících především schopnost státu dostát svým závazkům a splácet dluhy vysoká hodnocení a pomyslné hvězdičky. Dostává je přesto, že již v levných výprodejích téměř vyprodala státní majetek (chystají se poslední velké privatizace jeho zbytků) a kromě dluhu jí téměř nic nezbylo. Přitom udržuje ekonomiku země trvale v recesi s perspektivou jejího dalšího prohloubení.


Současná politika české (a nejenom české) vlády vychází z premisy, že neviditelná privátní ruka trhu všechno nejlépe vyřeší a že stát, zejména jeho ministři a státní úředníci (ty vrcholové si vždycky dosadí po volbách právě ministři)  jsou ekonomičtí škůdci (zřejmě koalice, která se nejrůznějším způsobem prodrala k moci a každým svým škodlivým opatřením se snaží svá tvrzení naplnit, má za to, že jí se toto zobecnění  netýká) a výdaje na veřejné služby, zejména na sociální oblast jsou rozmařilým plýtváním.


Proto vláda zavádí taková opatření, která omezují dostupnost veřejných služeb a tyto služby stále víc zpoplatňuje, usiluje o rozvrat a likvidaci sociálního systému věrna heslu "socky" (rozuměj těžce nemocní, postižení, siroty, důchodci…) nám neubudou užírat z našeho chlebíčka, a současně rozmařile rozhazuje plnýma hrstma miliardy a desítky  miliard na zcela nepotřebné, nefunkční, nepoužitelné anebo zbytné projekty, zboží a služby.


Nabízí se finální otázka: co se stane, až vláda všechno zprivatizuje, definitivně zlikviduje sociální systém, zoutsourcuje veřejné služby neviditelné ruce trhu, nadělá z důchodců žebráky? Kdo a z čeho pak zaplatí ty rostoucí astronomické dluhy, když daně již budou vyšponované na maximum, stát bude téměř rozpuštěn, sociální systém zlikvidován, státní majetek bude privátní a sídlo prezidenta, parlamentu a vlády budou v nájmu a ve vlastnictví bankovních domů? Kde pak budou brát politici na své další rozmařilosti a na zatloukání dluhů dluhy peníze? Budou snad prodávat ve vyprodané zemi občany ČR skrze exekutory v dražbách do otroctví?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments