Česko a jeho čím dál tajemnější fámy

10. září 2012 redaktor Karel Hvížďala ve svém článku "O antipolitice aneb Skandály a tuzemská politika" (viz 1/) napsal: ".. Připomeňme si nejprve kauzy posledních měsíců a z nich vyplývající fámy a pak se pokusme zamyslet nad tím, o čem ten stav komunikace v českém veřejném prostoru vypovídá." (konec citátu)


Nuže, je třeba poznamenat, že poněkud úsměvným dojmem u článku tak známého žurnalisty působí už jen ta sousloví: ".. Fámy hovoří, ..", "Fáma praví, ..", anebo ".. Fáma říká, že prý .." atp. v souvislosti se skandály na naší politické scéně. Jenže však … přišla aféra s metylalkoholem v lihovinách na našem spotřebním trhu, realita s devatenácti mrtvými a s dalšími možná již desítkami slepých či dosud ležících na ARO nemocnic a úsměv na rtech nám všem rychle mizí. Nutno rovněž konstatovat, že také i v této souvislosti se mezi lidmi rojí fámy, tentokrát však velmi znepokojivé, i když některé z nich – logické a pochopitelné.


Připomenuto výrazivem Hvížďalovým, ta první fáma, mainstreamem silně živená, nám praví, že prý tentokrát to na černém trhu večerek, stánků a hospod ti lihoví šíbři už skutečně vážně přehnali. Média píší o jejich ziskuchtivosti a referují o úsilovném pátrání mužů policie po možných pachatelích tohoto zdravotního ohrožení. Právně nahlíženo – obecného ohrožení, které se šíří formou přímo epidemickou. Média sice sledují, jak pátrání dosud objevilo nějaké nekolkované láhve a falešné etikety, ale jaksi nic moc neříkají, kolik že láhví s tím jedem a kde přesně již objeveno bylo, která firma že tu vyrábí metanol načerno a ještě tam přidává to pověstné SAVO. A výsledek? Pochybnosti o úspěchu policejních opatření jaksi narůstají. Pravdu bychom jistě co nejdříve vědět měli. On totiž, ten smrtelným jedem pančovaný alkohol, to není jen ekonomická nezodpovědnost. Je to jasné hromadné vraždění, na něž je v trestním zákoně paragraf. Jestli se počty mrtvých a slepých budou ještě zvyšovat, pak už dokonce bude možné mluvit o sabotáži a o podvracení státu a životních jistot občanů.


Proč? Inu proto, že jak jde čas, tak z průběhu posledních dní je už prokazatelně zřejmé, že dřevný líh v rumu, vodce a bůhví v čem ještě, nebyl prodáván jen v nějakých večerkách a v dočasných pokoutních stáncích. Naopak, ten jed už obsahují i láhve s lihovinami v kdo ví kolika hospodách, v kamenných obchodech a supermarketech – a nejistota vzniku dalších otrav jenom roste. Leckterý občan, ba i alkoholik, proto v pudu sebezáchovy začíná kupodivu logicky myslet a výsledkem jsou otázky, z nichž vyplývá fáma druhá: Copak je možné, aby se až do dnešního dne česká mafie černého lihového trhu skládala z takových podnikatelských debilů, kterým se pouze zázrakem nestalo, že tu černý trh s chlastem spokojeně fungoval již víc jak patnáct let? To vážně máme médiím věřit, že všemi mastmi mazaní lihoví mafiáni, kteří tak dlouho na tom systému v pohodě a krásně vydělávali, se přes noc najednou stanou ekonomickými idioty? Idioty, kteří si jen tak pro zábavu celorepublikově začnou kosit spotřebitele svých vlastních produktů? Produktů, až dosud tak bohatě výnosných? Vždyť tím by si přece zlikvidovali svůj vlastní mafiánský lihový byznys! Zkrátka, nelze se tudíž divit, že s výjimkou pár nějakých Mádlů – to většině občanů hlava nebere.


Ano. Uznávám. Zajisté se, vedle politiky, také i v ekonomice tohoto státu jistě snadno najde mnoho idiotů. Uznávám rovněž, že nás už o tom také i mnohokrát někteří z nich velmi pádně přesvědčili. Jsem však přesto okolnostmi nucen poznamenat, že zatím ještě nikdy nikdo nikde nezaznamenal manažérské idioty v ekonomice černé a zejména potom tak, aby se ta jejich idiocie projevila náhle a téměř přes noc v naprosto celorepublikovém formátu. Nu a tak se ani nedivím, že pod dojmem těchto zázraků tu jakousi podivuhodnou logikou vznikla i fáma třetí, která mezi lidmi koluje: Šeptanda, která poťouchle a škodolibě naznačuje, že "Akce metyl" je českou vládní variantou amerického 11. září, prý iniciovanou a organizovanou údajně jistým tuzemským spolkem několika vlivných teroristů, kteří sami mají celoživotní problémy s pitím, projevující se řečnickými fekáliemi na veřejnosti, spaním na důležitých jednáních a fackováním nedospělých dětí. Teroristů, kteří se prý rozhodli, že národu to chlastání už konečně zarazí, když už jim samým pít ty lihoviny doktor zakázal.


Nevím, je-li tomu skutečně tak. Nicméně se domnívám, že potlačení černého trhu s alkoholem a lepší daňový výběr pro náš erár to zaručeně nezajistí. To by šlo spravit jen takto: Nefinancovat ze státních peněz žádné testy na metanol v existujících lahvích, vylejt hned všechny ty láhve do distribučních cisteren s autobenzínem namísto biolíhu řepkového a potom už jen – změnit většinu našich zákonů. Zejména těch o hazardu, o akciích na doručitele, o únicích kapitálu do ciziny, o volbách a o financování politických stran.


Ostatně, chtějí pánové podnikat ve fondech, korporacích, bankách, v jejich vymyšlených S-kartách a také v politice? Nuže, tak ať si klidně podnikají, ale jen za peníze své a nikoliv za ty státní. Proč? Platí-li řidič Smetana svými daněmi také i například živnost partaje ODS, pak volební plakáty ODS jsou i částí Smetanou zaplaceného (a tudíž jeho) majetku, který si on klidně může počmárat, jakkoliv jen chce. Třebas i tykadly na hlavách tam vyobrazených papalášů. Daně občanů, to přece nejsou z litery Ústavy dary politickým stranám na jejich činnost. Nebo se snad mylím?1/ Karel Hvížďala: O antipolitice aneb Skandály a tuzemská politika (stránky  Český rozhlas)

http://m.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/karel-hvizdala-o-antipolitice-aneb-skandaly-a-tuzemska-politika–11085990 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments