Český přístup k THC: Jednomu 8 let vězení, druhému gigantické zisky?

V temných dobách inkvizice sprostý lid z kratochvíle, blbosti či náboženského zápalu sem tam upálil nějakou čarodějnici. V časech nemoci, bolesti a nouze však ti samí sadističtí inkvizitoři a jejich služební pacholci neváhali poslat pro kořenářku, tedy pokud se nějaké podařilo jejich úchylnému svatému zanícení uniknout. Stejně tak i dnes jsou spoluobčany udáváni a pod tlakem státní represe dehonestováni, vláčeni po soudech a kriminalizováni mastičkáři na vlastní pěst experimentující s marihuanou a jinými bylinnými drogami. Typickým případem je překladatelka a mastičkářka Libuše Bryndová, které lidská stupidita v aktivní spolupráci s tupostí státního aparátu zcela zničila život. Dalším takovým případem je Dušan Dvořák , člen Společnosti pro návykové nemoci, člen České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a předseda odborné společnosti Konopí je lék . Dušan Dvořák čelí obžalobě z nedovolené výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami se sazbou až osm let vězení (podobná sazba je i za vraždu). Státní aparát Dvořáka tupě neúnavně pronásleduje. To by v tom byl čert, aby Dvořáka za peníze daňových poplatníků finančně a psychicky neudolali a nakonec nedostali do kriminálu. „Ať již byly jeho pohnutky jakékoliv, konopí pěstoval v rozporu se zákonem“ a šmytec.


Zcela absurdní je případ důchodce, kterému náhodně vyrostla na dvorku marihuana ze zbytků krmné směsi pro ptáky. Případem se pro podezření z nelegálního pěstování konopí zabývalo oddělení přestupků prostějovského městského úřadu. Nepochybně by se ve výčtu postižených pro pěstování marihuany dalo dlouho pokračovat.


V době, kdy stát stále intenzivněji pronásleduje a kriminalizuje drobné pěstitele marihuany pro vlastní potřebu, ať medicínskou k mazání bolavých kloubů, nebo jen k rekreačnímu „hulení“, zaregistroval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) pro použití lék Sativex. Sativex je ústní sprej vyvinutý britskou společností GW Pharmaceuticals (US Patent 7344736) pro pacienty s roztroušenou sklerózou ke zmírnění neuropatické bolesti, křečí, nadměrného močení a dalších symptomů. Doporučuje se také ke zmírnění bolesti při rakovině. Hlavní aktivní složkou jsou kanabionidy ze dvou kmenů Cannabis sativa, tetrahydrocannabinol (THC) 2,7mg a cannabidiol (CBD) 2,5mg rozpuštěné v etanolu. Produkt Sativex je vyroben pro užívání jako ústní sprej pod jazyk v 10 ml lahvičce. V České republice zatím cena nebyla stanovena, ale předpokládá se kolem 15 000Kč za měsíční dávku. Pro srovnání, ve Velké Británii jsou měsíční náklady léčby ve výši přibližně 330£ (9900,- Kč). Cena za jednu lahvičku je 125£ (3750,- Kč).


Jak je možné, že si někdo může nechat patentovat téměř bezcenný, historicky obecně známý lihový výluh z květu nenáročné produktivní rostliny a mít při tom ještě zákonem zajištěný zisk ve výši stonásobků skutečné hodnoty preparátu? Jaké zisky potom musí mít farmaceutické společnosti z jiných, daleko dražších a nezbytnějších léků kterých jsou tisíce, např. chemoterapeutik, nebo antidepresiv? Proč stát toleruje, nebo přímo zákony podporuje nehorázné zisky farmaceutických společností, nad kterými závistí blednou i drogoví bossové, na úkor svých občanů? Nebude jedním z dalších kroků státu udělení patentu na vodu a na vzduch?


V případě Sativexu je poměrné snadné se dopracovat ke skutečné hodnotě preparátu a odhalit donebevolající zlodějinu. Jedná se o velmi levný (řádově v desítkách korun), odměřený a přefiltrovaný výluh květů daných odrůd marihuany (Cannabis sativa) v čistém lihu, který dávno zná každá kořenářka od své babičky. Dokonce mnoho lidí u kterých bychom kriminální činnost tohoto druhu v žádném případě nepředpokládali marihuanu tajně pěstuje, preparáty na této bázi pro vlastní potřebu běžně vyrábí a používá téměř zdarma, ale z pochopitelných důvodů o tom nikde nemluví. Státní represe tak vytváří z jinak bezúhonných občanů v případě odhalení jejich nezákonné činnosti kriminální živly, často je vsadí do kriminálu a společensky znemožní. Marihuana je pravděpodobně droga i lék, ale Sativex je další státem požehnaná gigantická zlodějina. Ostatně jako vše, co tento stát v posledních dvaceti letech pro své občany požehnal.


Dokonce již i Globální komise pro drogovou politiku(GCDP) se probrala z letargie, a ve zprávě pro generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna uvádí, že „důkazy jednoznačně ukazují, že represivní strategie nevyřešila problém s drogami, válka proti drogám byla neúspěšná a vyhraná ani být nemůže“. „Veliké výdaje na kriminalizaci a represi směřované proti výrobcům, pašerákům a uživatelům nelegálních drog jednoznačně neomezily nabídku ani spotřebu drog.“ Dokument dále vyzývá mezinárodní společenství k hledání jiného způsobu omezení užívání drog než kriminalizaci uživatelů narkotik. Vlády by neměly trestat lidi závislé na drogách, kteří nepředstavují nebezpečí pro své okolí. Komise dále doporučuje legalizovat marihuanu, případně i další drogy, čímž by se podle ní omezil vliv organizovaného zločinu. Podle komise se ukázalo, že dekriminalizace drog nevede k růstu jejich spotřeby. Bylo by tedy úsměvné se domnívat, že okamžikem případné legalizace se všichni lidé nezřízeně vrhnou na drogy.


Jaké stanovisko k této zprávě zaujme Česká republika a jakým způsobem promítnou politické strany výzvu GCDP do svých programů? Budou dál strkat hlavu do písku, věřit závěrům svých profesionálních protidrogových „odborníků“, tvářit se, že bojují proti závadovým společenským jevům a současně z peněz vybraných na zdravotním pojištění sypat astronomické částky do nenasytných chřtánů farmaceutických firem jako doposud? Není nejvyšší čas legalizovat lehké drogy jako je marihuana a státní podporou iniciovat výzkum účinnosti a nových možností využití podobných přírodních léčiv? Není nejvyšší čas, aby občané skončili s pokrytectvím a konečně pochopili, že nesrovnatelně víc lidí má problém s nadměrným užíváním alkoholu než marihuany, že nesrovnatelně víc lidí umírá na nemoci z kouření tabáku než z kouření marihuany a že marihuana nezpůsobuje agresivitu a nepředstavuje zásadní společenský problém? Nenastal čas přestat se navzájem udávat pro kytku na kompostu a místo toho požadovat po svých zastupitelích dekriminalizaci uživatelů lehkých drog a legalizaci marihuany? V OSN to už pochopili, jen občané České republiky jsou tak trochu natvrdlí.

http://www.myspaceantics.com/images/myspace-graphics/funny-pictures/marijuana.jpg


Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments