Charita: Vývěsní štít církve, vládní financování

Kresba: Cecílie Černochová

Září 23, 2012

Rakouská katolická církev konečně rozběhla portál, kde se lidé dozví, za co platí církevní daně, které třeba v Německu dělají kolem 9 % daně z příjmu. Ukázalo se, podle očekávání, že hlavní částka jde především na laiky pracující v církevních institucích všeho druhu, jak jinak. Církve jsou v Rakousku a v Německu jedním z největších zaměstnavatelů a to v oborech, které jsou pro stát životně důležité (sociálka, zdravotnictví, vzdělávání atd.). Kněží je málo a řeholní řády a společenství mají v Rakousku a Německu vlastní příjmy. Rozruch ovšem vzbudila kniha o skrytém státním financování především katolické církve, které v Rakousku dosahuje částky 3,8 miliard EU (rozhovor s autory knihy zde). Většina těchto peněz jde na charitativní církevní instituce (školy, nemocnice, hospice, starobince atd.). Problém je v tom, že tyto církevní instituce skrytě finacuje stát. Zarazila mne oficiální bilance rakouské Caritas, která patří k nejlepším charitativním zařízením v zemi. Statistiku za posledních 10 let máte zde. Všimněte si červených tabulek, z nichž vyplývá, že rakouská katolická církev fakticky přestala Caritas financovat, zato ji financují dary jednotlivců a stát. I německé diecéze dávají na charitu jen asi 11 % ze svého provozu (tabulka zde). Zato charitu používá církev v obou zemích jako vývěsní štít, aby zdůvodnila placení církevní daně.

Takže se ptejme pro Česko: Kolik bude stát skutečný provoz křesťanských církví, zejména katolické? Kolik církev bude dávat na charitativní účely, když možná nebude schopna ani uživit sama sebe? Kdo bude opravovat kulturní dědictví a památky? Co se stane s charitativními církevními díly, které patří k těm nejlépe udržovaným, nejefektivnějším a historicky nejstarším u nás? A co bude s hromadou žebráků, které produkují Nečasovy, Hegerovy, Drábkovy a Kalouskovy "reformy"?

Tito pánové prásknou dveřmi a odejdou, ale žebráci zůstanou. Bez charity se v budoucnu neobejdeme, je dobré to vědět. Německá a rakouská vláda to velice dobře ví, proto skrytě financuje veřejně-prospěšné církevní instituce. U nás tomu tak nebude. Máme nelítostnou vládu, která vyrábí bídu jak na běžícím pásu, ničí stát a ničí veřejno-právní instituce. A naštvaní lidé mají už dost řečí o církevním majetku, proto odmítnou podporovat i ty prospěšné věci, které křesťanské církve dělají.

 

Převzato z Umlaufovin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments