Chvála outsiderů
Outsiderem se nikdo nerodí. Člověk se jím může stát nejen řízením osudu, ale také vlastním svobodným rozhodnutím. Údělem outsiderů bývá pomyslný okraj, ale definovat okraj života a všech jeho podob  je záležitost  pohříchu obtížná. Být IN je dnes žádoucí, ale je to stav, který má jen právě aktuální mundúr a který nic nevypovídá o podstatě. Dnešní všeobecně inflační doba spíše vše, co je byť jen chvíli v centru pozornosti, exploatuje, a vytěžené odhazuje, aby hledala další zdroje. A když nic nenachází uvnitř vlastních kruhů, tak se nezřídka stává, že se rozhlíží po prostoru, který je OUT.


Byla doba, kdy prostor OUT měl název UNDERGROUND. A jeden jeho projev se obecně nazýval subkultura. Anebo alternativa. A být ALTERNATIVOU k něčemu, znamená mít názor. Obyčejně odlišný od většinového. A to už vyžaduje kuráž nezávislého myšlení. Pohříchu i v tzv. Demokracii. A také sebekritické konstatování – jsem součástí menšiny.


Být outsiderem není úděl, ač by se to tak mohlo jevit, není to ani vizitka myšlenkové a existenční exkluzivity. 


Je to vědomí příslušnosti. 


Kolem nás je mnoho pomyslných i skutečných outsiderů a jejich prostorových kruhů. A záleží jen na nás, jak k nim přistoupíme. „Don´t  You Hear Me Screaming.“, často volají.  Ale my bychom měli slyšet.

„Don´t You Hear Me Screaming“, zpívá Jana Kratochvílová aneb Jana Pope. Její pěvecké kvality a muzikantský záběr jsou úctyhodné … a přesto zůstala outsiderem. Stačilo vlastně jenom málo: Vrátit se i s Jirkou Hrubešem do Česka a naskočit do muzikálů. Byla by IN a byla by ve vatě. Ale je svoje. Hodně excentrická, někdo by řekl cvok, ale je to jen plášť, kterým ukrývá druhého citlivého outsidera sama v sobě. Říkalo se, že v zahraničí měla nastoupit u známé kapely UB40. Nestalo se tak, a ani smlouva s Polydorem, která jim zajišťovala slušné bydlo, neměla dlouhého trvání. Jana a její spoluhráči měli příliš konkrétní vlastní představu o tom, co chtějí v muzice dělat.


A tak zůstali outsidery…


Ale všechno je relativní. I  1 000 000. Je to hodně nebo málo? – Téměř vždy záleží na úhlu pohledu. Faktem  zůstává, že Outsider Media prochází bránou této návštěvnosti.


Dnes v noci se bude vůkol rozhlížet vlídným pohledem Měsíc s dýmkou a lahví šampaňského …


Na závěr jedné knihy Karla Maye Hobble Frank pozvedl číši a pronesl přípitek hodný  parafrázovaného výkladu v tuto chvíli, která jest, byla, a již nevrátí se nikdy více: „Ať žije duch Llana  Estacada  a všichni, kdož mu v dobré víře pomáhali.“


 

Zvuková stopa: „Don´t You Hear Me Screamig“. Album  JanaPope – Bohemian /P. Trnavský-J.Pope/ – Polydor.  Hostem  na baskytaru  Mark King , člen slavné  kapely Level 42. 

 

 

Vytvořeno pro Outsider Media

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments