Chybí už jen Klausův tajemník proti EU

Září 06, 2011


Premiér Petr Nečas nedávno využil nepřítomnosti ministrů za TOP 09 na zasedání vlády kvůli kauze Bátora k vytvoření pozice státního tajemníka pro Evropskou unii, který bude pracovat přímo v premiérově úřadu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který si myslí, že EU je především v gesci jeho úřadu, reagoval vytvořením pozice státního tajemníka pro EU na svém ministerstvu.


Leckomu to může připadat jako příběh z nějaké banánové republiky, v níž si nejvyšší představitelé státu dělají směšné naschvály. Bohužel situace je dokonce ještě horší, protože vytvoření dvou pozic státních tajemníků pro EU není jen výsledkem kompetenčního sporu mezi dvěma koaličními stranami, ale také programového sporu o EU.


Ve světle proevpropských postojů TOP 09 na jedné straně a euroskpetických (oficiálně „eurorealistických“) postojů ODS na straně druhé má totiž Česko nyní de facto jednoho státního tajemníka pro Evropskou unii a jednoho, s trochou nadsázky, proti Evropské unii.


Zatímco Schwarzenbergův tajemník v bude k EU nepochybně převážně pragmaticky vstřícný, druhý bude v souladu se skepsí ODS ke všemu evropskému především „pragmaticky nevstřícný“.


Že to není jen fikce, potvrzuje i nedávný spor o koncepci zahraniční politiky z dílny ministerstva zahraničí, která se zdála představitelům ODS ve vládě příliš proevpropská. Podobný postoj k ní zaujal i prezident Václav Klaus.


Jelikož se ale dokonce i „eurorealistická“ ODS jeví eurofóbnímu Hradu jako příliš proevpropská, nabízí se otázka, zda by jednoho státního tajemníka pro EU neměl jmenovat také Klaus. Pokud to zákon nedovoluje, jistě by se to dalo v naší banánové demokracii obejít vytvořením virtuálního postu „vicekancléře“, tak jak to učinil dle prezidenta nejlepší polistopadový ministr školství, když se rozhodl zbavit Ladislava Bátory jeho povýšením. Možná by Bátora mohl vzít obě funkce.


Ale vážně. Je tristní, že vládní koalice, jež nesestává z koaličních partnerů, ale evidentně, jak řekl kdysi Radek John, z programově a osobnostně rozhádaných „koaličních soupeřů“, přijímá reformy, které ovlivní občany této země na desetiletí dopředu.


Jestliže se koaliční strany nedokáží dohodnout rozumně ani na Bátorovi nebo státním tajemníkovi pro EU, proč by měl kdokoliv věřit, že vědí co dělají v oblasti důchodů, zdravotnictvím, daní nebo čehokoliv jiného?


Napsáno pro Právo, 6.9.2011


Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments