Církve v politických nedbalkách

Srpen 25, 2012

Biskup Malý se zastal odsouzených členek kapely Pussy Riot, ale ani slovem nekomentoval podobný incident v Kolínské katedrále v SRN, v němž jde formálně o stejný přestupek a výtržníkům hrozí podobný trest (video zde). Kardinál Timothy M. Dolan pojede žehnat republikánské konvenci do Tampy jako předseda Biskupské konference USA. Představitelé církví, hlavně té jedné, která má dostat většinu majetku, kritizovali plakát ČSSD s měšcem peněz těmito slovy: „Předvolební propaganda sociální demokracie tak útočí slovníkem obou někdejších totalit a pamětníci mohou potvrdit, že si nezadá s neblahými antisemitskými a antiklerikálními plakáty Třetí říše, narudo přetřenými gottwaldovskými ideology.“ Jinak řečeno: církve se pustily do politického boje, protože vytáhly totalitní slovník na demokratickou stranu, jejíž představitelé kutali po roce 1950 uran společně s katolickými kněžími.

První důvod je katolický čili všeobecný. Biskupové se srdečně a neomylně identifikují s částí pravicové ideologie, což je případ katolických biskupů v USA. Jejich postoj jsme na našem webu již několikrát komentovali, naposledy v kauze zdravotního pojištění. Je jasné, že biskupové odmítnou liberálního Obamu podporujícího civilní sňatky homosexuálů, zákon umožňující potraty atd. Ale mnohem méně jasný je fakt, že otevřeným politickým spojením s Republikány si na sebe vezmou břemeno, které velmi brzo nebudou moci unést. To co nyní předvádí intelektuálně zdivočelá část fundamentalistů v Republikánské straně, to zaráží i jejich loajální pravicové komentátory, kteří ovládají americký mediální mainstream. Republikánská či demokratická konvence je poslední příležitost každé ze dvou hlavních partají v USA, aby si připravila ideologii do nadcházejí prezidentské kampaně a diskutovala o politickém směřování země. Republikáni v Tampě budou příští týden hlavně diskutovat o tom, zda Bůh přímým zásahem způsobí, že (mužem) znásilněná žena zůstane sice znásilněná (což není republikánské téma), ale hlavně nepočne dítě, což je fundamentální problém pravice. Konvence bude nejspíš hlasovat o tom, jak to Bůh dělá, že to funguje. Víra přenáší nejen biblické hory, ale i republikánské spermie. K dalším klíčovým tématům bude jistě patřit neexistující globální oteplování, shození pár atomovek na Irán a další drobnosti. O tom, co udělat s upadající Amerikou, ani slovo.

Degenerace myšlení není v USA náhodná. Nevzdělanost v USA dosahuje alarmujících rozměrů, protože většina obyvatel nemá už dvě generace na drahé středoškolské vzdělání. Televize National Geographic Channel udělala průzkum z něhož vyplývá, že 65 procent Američanů věří, že Obama bude lepší v potírání mimozemšťanů než Romney. I mají racionální důvod jej volit. A dalších 36 procent respondentů nadzemsky věří, že všemocné UFO otočí prezidentské volby v Obamův prospěch (zpráva zde). Výplody republikánských kongresmanů se už staly hlavním tématem liberálních politických vtipů. Klikněte si na Fioreho video, které patří k nejsledovanějším politickým karikaturám v USA. Neofašistické projevy extremistických pravicových skupin a jednotlivců legálně ozbrojených samopaly už nahánějí strach, včetně rostoucího vlivu v armádě. Ale o tom kvůli všemocné NRA (Národní střelecký svaz, který lobbuje za právo všech amerických občanů vlastnit zbraň – pozn. edit.) zatím nesmí oficiálně mluvit ani Obama. Boj proti americkému neofašismu zatím vedou pouze občanské aktivistické weby a pochopitelně Russia Today, která se Putinovým přičiněním a úpadkem americké demokracie stala nejsledovanější internetovou televizí v USA. A to pomineme oficiální pokusy vládnoucích republikánů v některých státech USA. Jejich guvernéři omezují právo volit pro chudé Američany tím, že nařizují dodatečnou identifikaci voličů. U nás se vytasil s podobnou ideologií Roman Joch, viz jeho slavný nápad omezit volební právo na ty, kdo platí daně. Dalším problémem církve spojené pupeční šňůrou majetku a politického vlivu s pravicí je a bude antisociální pravicová podpora neoliberální ekonomiky a bank příliš velkých na to, aby mohly padnout. A to nepočítám pravicově povinný boj proti odborům a proti veřejno-právním institucím typu škol, sociálního a zdravotního pojištění, důchodům atd. Prostě toho všeho, co se teď pravicově-katoličtí Nečasovci a Kalouskovci u nás chystají rozkrást v následujících měsících spánku politického rozumu a občanské veřejnosti.

Takže kardinál Dolan jde žehnat partaji, která na druhé straně katolické fronty vzbuzuje docela velký děs. Jeho český protějšek se stejným způsobem pustil do politické kampaně, protože odmítání restituce spojil s osočováním sice bezvadně zkorumpované, ale přesto zcela normální české politické strany. Nařkl ji z toho, že používá totalitní praktiky, což je skutečná urážka vzhledem k historicky prokázané perzekuci sociální demokracie od roku 1948 až do listopadu 1989. Mimochodem boj proti církevním restitucím je absolutně legitimní z pohledu celé historie sociální demokracie už od 19. století. Závěr? Blbý.

1. Spojením s politickou agendou pravice (či levice, ale to se nedej bože nikdy nestane, že ano) církve přebírají automaticky politickou (opakuji: politickou) odpovědnost za všechny pravicové neofašistické úlety a za neoliberální devastaci světa, včetně sociální a vzdělávací, ekologické a dopadu na hladovějící obyvatelstvo Třetího světa. A to není malý hřích.

2. Svým postojem přispívají k radikalizaci politické scény, protože z ní dělají kolbiště náboženských sporů, které v Evropě vyvrcholily Třicetiletou válkou.

3. Aby jim podobné věci prošly katolicky čili všeobecně, budou muset masivně masírovat věřící, aby mysleli stejně nezodpovědně jako jejich náboženská elita dlící v biskupských palácích a o něco chudších seniorských rezidencích. Naštěstí pro USA i pro nás, většina katolíků nevolí podle doporučení biskupské konference, ale podle vlastního rozumu. Tím se prohlubuje propast mezi oběma církevními skupinami, protože chudé stádce a jeho bohatí pastýři už nežijí ve stejném světě.

4. Spojením s politickou pravicí dochází ke skryté nebo dokonce i k otevřené politické korupci církve jako u nás. Církev hierachická v krizové situaci (jako je např. předání majetku) začne plně spoléhat na své mocné chlebodárce. Mafiánská struktura české politické scény, kterou BIS oficiálně označila za prorostlou zločinci, nikdy nezapomene na ty, kteří od ní něco potřebovali. Církevním hodnostářům všeho druhu doporučuji povinné zhlédnutí filmu Kmotr, pro jistotu všech tří dílů. Vtipným čtenářům našeho webu připomínám starší článek o zmrzlých pstruzích a církevním majetku. Historická paralela je zřejmá: kdo v roce 1932 tleskal fašistickému Mussolinimu, ten také nesl politickou odpovědnost v květnu 1945.


Převzato z Umlaufovin
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments