Co bude den poté?

V sobotu večer budeme znát výsledky předčasných parlamentních voleb. Do Poslanecké sněmovny se dostane pestrá sestava pěti, ale možná až devíti stran a hnutí. Budou to party levé, pravé, levo-pravé, pravo-levé,… Budou to strany staré i nové. Budou jakoby ideologické, ale i manažerské, populistické, flexibilní i zásadově neústupné. Bude to prostě klasická česká bramboračka.


Ve volební kampani zažíváme řadu emocí, osobních invektiv a velehory slibů. A co bude den poté? „Nesmiřitelní rivalové“ se setkají u Moravce v televizi a začnou počítat, aby pokud možno maximálně kapitalizovali výsledek. A tady se mnohaleté zkušenosti z byznysu budou náramně hodit, což bude nesporná výhoda fenoména letošních voleb víceúčelového velkopodnikatele Andreje Babiše. Jeho investice do kampaně byla i na české poměry gigantická a nebude ji chtít jen tak odepsat.


V této souvislosti by neměl zapadnout pondělní výrok důležitého muže značky ANO Martina Stropnického o tom, že Babiš může po volbách tolerovat vládu ČSSD. Ještě dál zašel ve svých prognózách zkušený novinář Petránek. Tomu vyšla rovnou koalice ČSSD – ANO. Říká, že je to logické. Babiš slibuje korektní podnikatelské záměry a Sobotka zase sociální stát. A oba nechtějí další rozkrádání státu. Petránek v tom vidí pragmatický základ spojení.


Je ještě něco nebo někdo, kdo ČSSD a ANO spojuje? Ano, je to známý a vlivný advokát Radek Pokorný. Ten mimo jiné zastupoval Babišův Agrofert u Soudního dvora v Lucemburku ve vleklém sporu o privatizaci Unipetrolu s polským koncernem PKN Orlen (8. července 2010 o tom psaly Hospodářské noviny).


Radek Pokorný toho stihl za dvacet let své profesionální kariéry opravdu hodně. Nutno dodat, že je to velmi schopný a pracovitý právník, s mnoha mimořádně dobrými vztahy a s velmi vybranou klientelou. Jeho spolužákem je další úspěšný absolvent práv Martin Roman, dlouholetý šéf ČEZ a dříve Škody Plzeň, v době, kdy jej získává tajemná skupina Appian, či li MUS. Radek Pokorný byl v letech 1998 – 2001 členem Dozorčí rady Komerční banky. Ve stejné době tam seděli i pánové Antonín Koláček (MUS a Appian) a také blízký člověk Martina Romana Karel Kopp.


Radek Pokorný je rovněž členem Správní rady Nadace Martina Romana. Zároveň má blízký vztah ke Zdeňku Bakalovi, jemuž právní kancelář Pokorný a Wagner poskytovala své služby. Radek Pokorný je také členem Dozorčí rady vydavatelství Economia Zdeňka Bakaly. Je i prezidentem Rady pro reklamu ČR, místopředsedou Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky, prezidentem České asociace pro soutěžní právo a místopředsedou Komory administrátorů veřejných zakázek. V neposlední řadě je Radek Pokorný velmi blízkým spolupracovníkem a přítelem Bohuslava Sobotky, dříve i Stanislava Grosse. Pojí je nejen společná minulost u mladých sociálních demokratů.


Radek Pokorný je ten, který umí ty zákulisní pragmatické dohody. Jeden z mála, který zná způsoby a postoje Bohuslava Sobotky i Andreje Babiše, jakož i jejich minulost. Tipuji, že jeho chvíle nastane již tuto neděli. Nechme se překvapit. Den poté zpravidla začíná zcela nová éra. A vyšší karta obvykle bere,…


P.S. Další informace naleznete na www.mapovani.cz.


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments