Co by dnes řekl Karel Kryl?

Leden 30, 2012Tuhle otázku jsem si kladla od počátku voleb, protože Karel Kryl byl pro mě vždy neomylným ukazatelem pravdy. Teď po volbách mi tuhle zajímavou otázku znovu oživuje chování příznivců jednoho z kandidátů, kteří prezentují sami sebe jako stranu ušlechtilých bojovníků za pravdu a slušnost. Voliči druhého kandidáta podle nich neumějí rozlišit pravdu od lži, slušnost od neslušnosti, nevadí jim podvody, podpásové a vulgární útoky a dokážou prodat slib levnějšího rohlíku za svou duši.


Proto se ptám sama sebe, na které straně by stál Karel Kryl. Nebojte se, odpověď nevyslovím. Hledejte ji každý ve svém srdci, či prostě rozumem. Uvedu k tomu jen fakta a citace, které jsou mi známé:


V knize Půlkacíř v roce 1993, asi rok před svou smrtí, řekl Karel Kryl o Miloši Zemanovi toto: “Veliký člověk – vzrůstem i svým chováním. A je si toho dobře vědom, což vždycky přináší rizika. Je tak zamilován do pointy, že by za ni prodal babičku. Za elegantní výrok vymění možná i politický názor. Na druhé straně inteligentní a zřejmě fundovaný. Kdyby zapomněl na zalíbení v sobě, mohl by být důstojným šéfem opozice, případně vládnoucí koalice. Má na to – stejně jako na to má i Václav Klaus. Ale oba potřebují poradce, kteří je budou kopat do nohy a připomínat: nejste tak krásní. jak se vám zdá.”


Na otázku, co si myslí o Karlu Schwarzenbergovi Kryl odpověděl: “O tom nesmím nic říkat, protože je to člen rodiny, ke které patřím a od které dostávám šest lahví ročně – od starého pana Schwarzenberga, což je tatínek Karla, velký šlechtic a důstojník maltézského řádu. Karel Schwarzenberg, kníže můj. Bohužel zesnulý. Karel Schwarzenberg mladší měl tu smůlu, že byl pozván, aby naučil hradní pakáž jíst vidličkou a nožem.”***


V rozhovoru v roce 1994 Karel Kryl řekl:

„Vy novináři mě nepřestanete provokovat. Víte co? Já vám tu radost udělám. Hned zítra zajdu za Milošem a řeknu si mu o přihlášku do strany. Ať máte aspoň důvod ke spřádání těch svých báchorek,“ zakončil interview s tehdejším redaktorem Mladého světa Romanem Lipčíkem a tak vlastně prozradil svůj politický názor těsně před smrtí. Myslel tím Miloše Zemana a ČSSD.


***


Pohřeb Karla Kryla se konal v pátek dne 11. března 1994 v břevnovském klášteře, za krásného počasí. Basilika kláštera byla zaplněna a venku stály tisíce lidí. Václav Havel, známý kladením kytiček u příležitosti úmrtí Jana Palacha, se na pohřeb nedostavil. Vyslal za sebe Ivana Medka, který pronesl na pohřbu tato slova:


„Karel Kryl byl básník, jeden z nejopravdovějších. Stal se bardem celé jedné generace. Oslovoval ji a dával jí naději. Ale byl také nesmiřitelným a ostrým kritikem minulého režimu. Když se vrátil, stal se opět bardem, ale zůstal také ostrým a nesmiřitelným kritikem všeho, s čím nesouhlasil. Básník má na to plné právo. Karel Kryl věděl, že básník nesmí lhát, a nikdy nelhal. Karel Kryl věděl, že básník nesmí být opatrný a nesmí se bát. Nebál se a nebyl opatrný. Ale Karel Kryl také věděl, že básník se může mýlit a já bych řekl, že dnes vím o jednom jeho omylu. Mýlil se v tom, když se domníval, že ti, které tak nesmiřitelně kritizuje v současné době, ho proto nemají rádi. V tom se mýlil. Já myslím, že pro každého z nás zůstává Karel Kryl bratrem, pro některé synem,  a pro všechny přítelem z nejlepších. Děkujeme mu za to.“

“NELŽETE!” “LŽETE!!!” zazněly těsně po sobě výkřiky dvou lidí, které se odrazily jako dva výstřely od klenby baziliky.


Předseda ČSSD Miloš Zeman na otázku, zda přišel jako politik nebo jako soukromá osoba, odpověděl: “Pohřbu Karla Kryla jsem se zúčastnil jako člověk, který měl Karla Kryla rád. Domnívám se, že pokud někdo zemře, neměla by se jeho smrt politizovat.”


***


Byla celá řada věcí, s nimiž se Karel Kryl nemohl vyrovnat. Rozpad Československa, nulové vyrovnání se s minulostí, způsob demokracie, který označoval za novou totalitu. Lidé, kteří se oháněli jeho jménem a dříve se předháněli v tom, aby s ním byli vidět, nenašli cestu na místo posledního rozloučení. Lidé kolem Václava Havla, ke kterým patřil Karel Schwarzenberg.


***


Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou.
Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou.
Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce
a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce.
Král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem,
pod střechou velký partaje se u koryta sejdem.


***


A jedna zpráva z tisku na závěr: Marlen Krylová, manželka Karla Kryla, navštívila v září 2012 kancelář Miloše Zemana.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments