Co odbory doporučují voličům

Nevolte ODS a TOP 09, ale vyberte si některou z levicových stran – takové je základní předvolební doporučení vedení odborů svým členům. Vyplývá to z prohlášení ČMKOS nazvaného Voliči by neměli zapomínat a odpouštět, co vládnoucí strany způsobily! (kompletní znění najdete na www.cmkos.cz) a z tiskové konference, která proběhla v pátek 18. října v budově DOS v Praze. 

Josef Středula, předseda OS KOVO, na ní zhodnotil působení všech polistopadových kabinetů a připomněl, že za všech pravicových vlád došlo ke snížení hrubého domácího produktu (HDP). „Pravicové vlády po celé období svého vládnutí nebyly schopny udržet dlouhodobý ekonomický růst. Všechny okolní země už hospodářsky rostou, jen v České republice HDP klesá!“ uvedl Středula. Nebezpečný trend vykazuje – opět v důsledku počínání Nečasovy vlády – rovněž nezaměstnanost v ČR. „Situace je velmi vážná. Přejeme si, aby pro novou vládu bylo vytváření nových pracovních příležitostí jednou z priorit.“ Pokud by české pravicové strany dostaly šanci pokračovat ve svých experimentech, znamenalo by to podle ČMKOS v nejbližší době nárůst nezaměstnanosti až k hranici deseti procent a bez práce by se ocitlo více než 600 000 lidí (v současnosti je jich kolem 550 000). „To jsou experimenty na lidech, které tu probíhají,“ narážel Středula na politiku stran bývalé vládní koalice. „Ještě že lidé nevstoupili ve větší míře do druhého důchodového pilíře. Následky by byly mnohem dramatičtější.“


Tomu, jak odbory podrobně zkoumaly programy nejvýznamnějších politických stran (těch, které mají podle předvolebních průzkumů naději překonat potřebnou pětiprocentní hranici pro vstup do Parlamentu) a posuzovaly, zda a v jaké míře se v nich objevují požadavky odborářů a jejich návrhy na řešení stávající ekonomické a sociální krize v ČR, se ve svém vystoupení věnoval místopředseda ČMKOS Václav Pícl. „TOP 09 a ODS ve svých volebních programech pokračují v politice minulé vládní koalice. Ti, co způsobili současnou ekonomickou situaci, ani nemají zájem nic napravovat,“ uvedl Pícl. Zmínil také, že v programech pravicových stran se ani jednou nevyskytuje slovo odbory… Nejblíže požadavkům odborů týkajících se prorůstových opatření, mzdů a platů, šedé ekonomiky, korupce a nezaměstnanosti jsou podle Pícla ČSSD, KSČM a SPOZ, v některých oblastech pak také KDU-ČSL. Jen minimálně je v souladu s představami odborářů program hnutí ANO a naprosto se s nimi míjejí programy ODS a TOP 09.


Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments