Co se stalo Muhammadu al-Hanášímu?

Naomi Wolfová

NEW YORK – Muhammad al-Hanáší byl jedenatřicetiletý jemenský občan zadržovaný sedm let bez obžaloby v zálivu Guantánamo. Letošního 3. června, právě když jsem s dalšími novináři byla na Guantánamu na návštěvě, tamní tiskový odbor vydal lakonické oznámení, že al-Hanáší byl ve své cele nalezen mrtvý – „zjevná sebevražda“.


Můj komerční let byl zrušen, a tak mě zpátky do Spojených států vzal vojenský dopravní letoun. Náhodou jsem seděla vedle vojenského lékaře, který přiletěl, aby provedl pitvu al-Hanášího. Kdy proběhne vyšetřování jeho smrti, zeptala jsem se. „Tohle už bylo vyšetřování,“ odpověděl. Armáda prošetřila armádu.


Tato „zjevná sebevražda“ se mi okamžitě zdála podezřelá. Ty cely jsem si právě procházela: je doslova nemožné se v nich zabít. Interiér vypadá jako vnitřek hladké plastové nádoby, nejsou tu žádné pevné hrany, háčky jsou vyklápěcí, lůžkoviny, jimiž by se člověk mohl uškrtit, chybí. Je teoreticky možné mlátit hlavou o zeď, až se člověk zabije, ptala jsem se doktora. „Kontrolují vězně každé tři minuty,“ řekl. Tak to byste museli být rychlí.


Po kratším průzkumu ten příběh zaváněl ještě víc. Jak se ukázalo, zadržovaní si al-Hanášího zvolili za svého zástupce. (Ženevské konvence takový postup vyžadují, ale USA jej nijak formálně neuznaly.) Al-Hanáší jako určený zástupce věděl, kdo z vězňů tvrdil, že byl mučen nebo týrán a kým.


17. ledna byl al-Hanáší podle svého spoluvězně Binjáma Muhammada (který byl mezitím propuštěn) předvolán na schůzku s guantánamským admirálem a velitelem tamní stráže. Do cely už se nevrátil. Byl přesunut na psychiatrické oddělení, kde byl podle dalšího vězně, který tam pobýval, držen až do své smrti.


Je možné zabít se na psychiatrickém oddělení? Podle Cortney Busch z britské organizace Reprieve, která osoby zadržované na Guantánamu zastupuje, vězně na psychiatrickém oddělení neustále sleduje videokamera a také je tam nepřetržitě umístěn dozorce.


Den poté, co al-Hanáší zemřel, ošetřovatelka a psycholog provedli skupinu žurnalistů, jíž jsem byla součástí, podivně defenzivní expozicí toho, jak se hladovkáři z řad vězňů poutají do znehybňovacích křesel a „enterálně vyživují“ (tedy násilím krmí). Jak poznamenala tisková kancelář na Guantánamu, al-Hanáší patřil mezi hladovkáře.


Stojí za to uvažovat, jak snadné by bylo zbavit se nepohodlného vězně krmeného násilím pouze tím, že se mu upraví kalorická hladina. Bude-li příliš nízká, vězeň zemře hlady, ale i příliš vysoká hladina může zabíjet, neboť záměrné překrmování tekutou stravou pomocí trubice, jemuž byli podle některých zpráv vězni na Guantánamu podrobováni, způsobuje zvracení, průjmy a životu nebezpečnou dehydrataci, při níž může člověku selhat srdce.


Už osm týdnů se hlavního mluvčího guantánamské tiskové kanceláře, komandér-poručíka Brooka DeWalta, dotazuji, jak al-Hanáší zemřel. Podle jemenského velvyslanectví ve Washingtonu bylo al-Hanášího tělo repatriováno v půli srpna.


Televize al-Džazíra uvedla, že jemenská vláda nesdělila víc než vláda americká, totiž že al-Hanáší zemřel na „asfyxii“. Když jsem DeWalta upozornila, že o sebeuškrcení jít nemohlo, řekl mi, že se mi ozve, až bude dokončeno šetření – do něhož se teď zapojila i námořní služba kriminálního vyšetřování. Odpovědi jsem se ještě nedočkala. Jemenská vláda uvedla, že na zprávu koronera z USA také stále ještě čeká.


Vyšetřování vedené příslušníky armády v případě úmrtí jejích vlastních vězňů porušuje Ženevské konvence, které vyžadují, aby nemoci, převozy a úmrtí vězňů registroval nestranný orgán (například Mezinárodní výbor Červeného kříže) a aby se případy úmrtí vyšetřovaly nezávisle. Když vlády žádnému orgánu zvenčí nedovolí prošetřit okolnosti takových úmrtí, co jim zabrání, aby byl kdokoli z osob zadržovaných ve vazbě z nějakého důvodu „zmizen“?


Poslala jsem DeWaltovi kopii příslušného oddílu Ženevských konvencí a dotázala se, jak se s ním přístup americké armády ke smrti al-Hanášího srovnává. Vlastně jsem mu ji poslala dvakrát. Opět žádná odpověď.


Měl al-Hanáší sklon k sebevraždě? Binjám Muhammad tiskové agentuře Associated Press řekl, že al-Hanáší byl pozitivně smýšlející člověk (a jak se lze domyslet, přirozený vůdce), který by nikdy o sebevraždě neuvažoval. Strávil ve vazbě sedm let bez advokáta a zabil se pouhé dva týdny poté, co mu byl konečně právní zástupce přidělen? Obhájkyně Elizabeth Gilsonová pravděpodobně ví, v jakém duševním rozpoložení se al-Hanáší před svou smrtí nacházel, ale americká vláda jí nechce dovolit, aby o věci promluvila.


Co se stalo Muhammadu al-Hanášímu a proč? Skutečnost, že na tuto otázku nikdo nedokáže odpovědět, znamená, že i v Americe Baracka Obamy lze člověka odstranit bez soudu, stejně jako ve Stalinově Rusku nebo Ahmadínedžádově Íránu.


Vlády dbalé zákonů i běžní občané po celém světě by měli volat a psát emaily DeWaltovi, do Pentagonu a do tiskové kanceláře Bílého domu a požadovat odpovědi. V americké věznici za podivných okolností zemřel mladý muž obeznámený s množstvím potenciálně kompromitujících informací. Fakta týkající se jeho případu je nutné nezávisle prověřit.


www.defenselink.mil/faq/comment.html , +1 703-428-0711

http://www.whitehouse.gov/contact/, +1 202-456-1111

Naomi Wolfová je autorkou knihy Give Me Liberty (Dejte mi svobodu) s podtitulem Rukověť amerických revolucionářů.


Přetisk materiálu z těchto webových stránek bez písemného souhlasu Project Syndicate je porušením mezinárodního autorského práva. Chcete-li si svolení zajistit, kontaktujte prosím distribution@project-syndicate.org.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments