Čtyřvlajčí

Májová diskuze u Tribunova článku na OM by asi neměla končit tak, jak končí, to jest odkazem na učební texty a jejich zhůvěřílý obsah. Republika Československá byla v májových dnech 1945 osvobozena nejen SSSR a armádou U.S.A., ale, jak diskuze sama prokázala, i jednotkami polskými (jakkoli lze krčit nos nad "polským osvobozováním" zejména po Mnichovu), rumunskými (v sestavě sboru maršála Malinovského) a přirozeně "Svobodovci" , účastníky I. armádního sboru v SSSR.


Adekvátní by tedy bylo slavnostní vyzdobení měst, městeček, vsí a míst vlajkami československými a sovětskými, popřípadě doplněnými o vlajky královského Rumunska (stejná jako dnes, jen s orlicí, držící v zobáku kříž na žlutém středním pruhu), Polska a přirozeně, dalších účastníků aktivních bojů – ROA a  americké Pattonovy armády. Pokud jde o Ruskou osvobozeneckou armádu, Andrejevský kříž, který používala ve znaku i jako vlajku, vypadá takto. Pražský manifest z listopadu 1944  dokumentuje i použití nášivky s andrejevským křížem. Vlajka ROA nebyla na území ČSSR (což by možná bylo pochopitelné), ČSFR ani ČR dosud vyvěšena, přestože tajit, byť i třeba pro někoho marginální, účast vlasovců při osvobozování Čech, je nesmyslné, a hlavně- ahistorické. Není to ovšem jediný "státní ahistorismus".


U poměrně věrného spojence U.S.A. v NATO je zarážející, že po  celou dobu "poplyší" vyvěšují státní úřady nesmyslnou vlajku Spojených států amerických. Jak je známo, Spojené státy v květnu 1945 tvořilo 48 států, klad hvězd má tedy býti  8×6, s tím, že hvězdy v levém horním rohu jsou důsledně pod sebou a vlajka, pro níž umírali američtí vojáci tedy vypadá takto. Tato vlajka "zanikla", když se mezi státy U.S.A. včlenila 4. července 1959 Aljaška, a vlajka tedy měla 49 hvězd, a ještě jednou, když o rok později, 4. 7. 1960, přibyla Havaj a počet bílých hvězd na modrém podkladu dosáhl  dnešních padesáti. Po celou dobu obou světových válek, od roku 1912 do roku 1959 však byla americkou vlajkou ta vlajka, která zobrazovala aktuální počet 48. států Unie. Obávám se, že i američtí ambasadoři si tento fakt nikdy neuvědomili – a je otázkou, zda tuto věc neoznačit za švejkování. Zarážející tím více, že na tuto skutečnost dosud nikdo zásadně nepoukázal, přitom třeba vexilologickou záměnou zelené vlajky džamáhiríje za vlajku království Libye jsme před časem byli krmeni téměř denně. Rusové sice emají problémy se sovětskou vlajkou, ale s označením hrobů na Olšanských hřbitovech, špatným přepisem azbuky, a jinými věcmi ano.


Sumarizujeme-li oslavy po 23 letech od změny režimu, nezbývá než konstatovat, že nás charakter a způsob provedení uvádí přinejmenším do značných rozpaků.


Stanův komentář: To video s Vlasovem, který v Praze v listopadu 1944 hovoří o osvobození národů Sovětského svazu, je opravdu síla, když si uvědomíme, co se v té době dělo v protektorátu a kde se v té době nacházely frontové linie.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments