Demonstrace 17. listopadu: Demokracie vypadá jinak!

Stop

Jaroslav Zavadil novinářům oznámil, že se 17. listopadu uskuteční na Václavském náměstí

demonstrace s mottem Demokracie vypadá jinak.


Platforma Stop vládě, kterou tvoří odbory, občanské iniciativy a sdružení, chystá na 17. listopad v Praze demonstraci a průvod proti vládě. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil novinářům řekl, že koaliční vláda po krajských a senátních volbách ztratila mandát. "Není možné jít cestou arogance a reforem, které rozdělují naši společnost," uvedl Zavadil. Mottem protestní akce, která se odehraje v den připomínky tzv. sametové revoluce bude: Demokracie vypadá jinak.


"Co se odehrálo za těch 23 let? Jsme v situaci, kdy podle našeho názoru je tu nejhorší vláda za to období. Vláda, která mi spíš připadá jako panoptikum, kde neustálé hádky, rozepře a neustálé rozpory nepřispívají ke klidu ve společnosti a nepřispívají ani k tomu, aby společnost se cítila spokojená," uvedl Zavadil.


Pořadatelé jsou nespokojení se situací ve všech resortech. Upozorňují zejména na problémy ve zdravotnictví, školství a sociálním systému. Situace je kritická a jediným řešením je podle nich konec současné vlády.


Program protestu začne v 11:00 na Václavském náměstí, kde budou mít své stánky a prezentace různé iniciativy. Demonstrace samotná se tam bude konat od 13:00 a asi o hodinu později by měl vyjít průvod na Můstek a ulicí 28. října pak na Národní třídu, která je symbolem počátku polistopadových změn v roce 1989. Účast je dobrovolná a organizátoři proto nemají představu, kolik lidí se protestu zúčastní. Předáci jen doporučí odborářům, aby na demonstraci přišli. "Nikoho do Prahy svážet nebudeme. Předpokládáme, že naštvanost lidí je taková, že na demonstraci přijdou sami," upřesnil Jaroslav Zavadil. Odbory a občanské iniciativy požadují fungující stát, vzdělanou a prosperující společnost. "Chceme sociální jistoty, to není nic nenormálního," řekl Zavadil. Doplnil, že v Česku je už 620 000 lidí na hranici chudoby. Podle Českého statistického úřadu chudoba loni ohrožovala desetinu z více než desetimilionové české populace.


K nespokojeným odborářům se přidala i některá občanská sdružení a iniciativy. "Pojem demokracie dnes ztrácí smysl. Události poslední doby, jako například metanolová aféra, ukázaly, že státní instituce nefungují," uvedla Nikola Šimandlová z iniciativy ProAlt. K pořadatelům se rovněž připojila iniciativa Za svobodné vysoké školy. "Tři čtvrtiny studujících jsou nuceny při studiu vydělávat a nemá proto možnost naplno se věnovat studijnímu oboru," uvedl Dominik Forman z iniciativy. Situace českých studentů je podle něj bezútěšná. Studentům vadí zejména zavádění zápisného a školného na univerzitách.


Před nebezpečím rozvratu regionální zdravotní sítě varoval prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. „Do konce roku zbývají dva měsíce a regionální nemocnice dosud nemají podepsané smlouvy o úhradě výkonů se zdravotními pojišťovnami. Je to hazard s důvěrou a zdravím pacientů,“ varoval Olejár. K akci se přihlásila i Národní rada tělesně postižených, Svaz pacientů a další. Platforma www.stopvlade.cz slibuje, že k demonstraci zveřejní další informace dva dny před ní.

 

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments