Dostavba Temelína: Rozhodnou lobbisté, nebo zdravý rozum?

Témata skandálů moci minulé a žabomyších válek o moc budoucí zastínila téma daleko významnější a dlouhodobější, a tím je energetická soběstačnost naší země v příštích několika desítkách let a s ní související rozhodování o dostavbě JE Temelín.


Je to skutečně proto, že se poctivě a důkladně zvažuje nejlepší z možných řešení, anebo se prostě o lukrativní zakázku handrkují smečky cizokrajných lobbistů? Nejsme sami proti sobě? Anebo jsme zase naletěli? Největší česká investice posledních desetiletí jako by se nám pomalu, ale jistě vymykala z rukou. Moderně maskované armády lobbistů najímané jak česko-ruským konsorciem Rosatom, tak americko-japonským koncernem Westinghouse dělají všechno pro to, aby vychválili své chlebodárce do nebes, zdiskreditovali konkurenci a vzbudili sympatie právě pro ten jejich projekt. Nabízí s e všetečná otázka, jestli ještě v médiích a zejména v myšlení těch, kteří budou o vítězi trendu rozhodovat, zůstalo místo pro racionální uvažování nezatížené předsudky a zaujatostí.


Naposledy zatroubil k ofenzívě Westinghouse, když ústy výkonného ředitele své české pobočky Pavla Janíka oznámil, že by chtěl v ČR vytvořit centrum pro budoucí výstavbu jaderných reaktorů AP-1000 v Evropě. Vzápětí to ale podmínil vítězstvím své společnosti v tendru na dostavbu Temelína. Zaručte nám, že Temelín dostavíme my, a my vám na oplátku přihrajeme zakázky na stavbu našich elektráren jinde v Evropě. Což o to, nabídka je to vskutku lákavá, jenom by nesměla opožděně kopírovat úplně stejnou strategii konkurenčního Rosatomu, který českým firmám nabízí totéž v růžovém. S tím rozdílem, že české průmyslové podniky – bez ohledu na to, jak temelínský tendr dopadne – už loni získaly tímto způsobem zakázky od Rosatomu v hodnotě přes 100 milionů euro.


Je přirozené, že oba soupeři v tendru se snaží jeden druhého trumfnout. A jestli kvůli tomu nabídnou výhodné bonusy a zakázky českým firmám, proti gustu žádný dišputát. V mediálním humbuku, který tvoří povinnou kulisu jejich přetahování, by ale nemělo zaniknout právo nás, Čechů, rozhodnout o tak zásadní otázce jako je dostavba Temelína nezávisle a sami. Nepodlehnout svodům lobbistům, ale upřednostnit zdravý rozum. Vzhledem k převažující neslavné úrovni politické kultury a chronickému nedostatku imunity vůči úplatkům, to zdaleka není samozřejmé.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments