Drobní akcionáři, plaťte!

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fd/Privatization_voucher_%28Czechoslovakia%29.JPG/250px-Privatization_voucher_%28Czechoslovakia%29.JPG

"Jistota desetinásobku", "Drobní akcionáři, plačte!"


Kdo by se slzou v oku nezavzpomínal na krásné časy kupónové privatizace, kdy za Kč 2 070,- mohl každý občan získat statisíce, desetitisíce, či alespoň pocit, že se načas stal "hrdým kapitalistou", vlastníkem části prosperujícího podniku, který svým hlasem na valné hromadě může rozhodnout o osudech generálních ředitelů, ekonomických náměstků, ba i vrátných v podniku, který si vybere.


Dopadlo to trochu jinak, slzy v očích již dávno vyschly, stejně jako moře nadějí, kterými nás tehdy napájeli politici a jejich mediální kanály. Většina z těch, kteří investovali kolektivně, byla za tento komunistický instinkt Koženými, Tykači apod. "oprávněně" potrestána ztrátou podílových listů i iluzí, většina z nás ostatních, kteří jsme investovali správně kapitalisticky, tedy individuálně, již většinu svých akcií prodala, zpravidla za méně než "desetinásobek", ale pokud se nám vrátila alespoň původní dvoutisícová investice, mávli jsme nad tím rukou, aniž bychom se tehdy zamýšleli nad důsledky svého chování.


Leč ouha! Mrtví vstávají z hrobu a kupónové zombie se probouzí! Tentokrát nám však nebude sát naše mozky, ale spokojí se s obsahem našich peněženek. Podle pondělní zprávy na iHned vešlo od července v platnost nařízení, podle něhož "musejí za správu akcií i dalších cenných papírů centrálnímu depozitáři platit i pasivní investoři, kteří je mají na nezařazeném účtu… Podle generální ředitelky Heleny Čacké registruje centrální depozitář 1,5 až 1,6 milionu účtů majitelů cenných papírů… Poplatek se bude účtovat tehdy, pokud dosáhne za rok alespoň 360 korun… U kotovaných akcií, obchodovaných na burze, zaplatí investor poplatek tehdy, pokud jejich tržní hodnota překročí 360 tisíc korun. U nekotovaných akcií je hranice na 180 tisících korunách, tady se ovšem jedná o nominální hodnotu – tedy například o 180 akcií s nominální hodnotou tisíc korun. Výše spravovaného majetku se sčítá.."


Máte-li tedy, vážení přátelé, podobně jako já, někde na účtě nějaké neprodejné akcie z kuponové privatizace, zkontrolujte si, zda jejich nominální hodnota nepřevyšuje 180 tisíc korun. Mohlo by se vám totiž stát, že v nejbližší době obdržíte složenku ze soukromého Centrálního depozitáře (kam byly vaše akcie bez vašeho vědomí  převedeny ze státního Střediska cenných papírů) s patřičnou sumou vypočtenou jako 0,5 promile z jejich nominální hodnoty.. A nezapomeňte se modlit, aby se ta složenka někde nezatoulala, protože pak byste se mohli z "hrdých akcionářů" velice rychle stát bezmocnou obětí exekutorů!

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments