Ďuričkova kniha

Rowlingová, Ďuričkova kniha Literární cena Magnesia Litera našla svého doživotního laureáta. Ač se to zdá nemožné, v současné době komerčně nejúspěšnější a umělecky nejhodnotnější spisovatel sedí za mřížemi, kde si odpykává trest za neopatrnou manipulaci se střelnou zbraní s následkem vraždy. Prvotina Bohumíra Ďurička v nákladu 100 tisíc výtisků se prodala během pár minut za minimálně sedmicifernou částku. Zatímco kritik Jan Rejžek ho chválí a přirovnává minimálně k jednomu mlokovi od Karla Čapka, Michal Viewegh už skřípe zuby a zběsile píše Román pro bachaře. Jeden výtisk knihy se podařilo naší redakci sehnat přímo od Ďurička, což nebyl takový problém, protože jeden z našich pracovníků bručí o dvě cely dál za svou dobře odvedenou práci.


Kniha kupodivu nepůsobí příliš originálním dojmem. Celé je to o mladém učňovi ČSSD, který tráví školní rok se svými kamarády v tajemném učňovském středisku sociální demokracie s názvem Chybějící Bradavice, kde musí bojovat proti zlu, které se vrací na svět. Hlavní hrdina se jmenuje Harry Paroubtter. Společně se svými kamarády – popletou Rothem a šprtkou Emmerionou se postupně seznamuje s pravidly učňovského střediska. Tomu šéfuje spravedlivý tlouštík Škrombál se svým nekonečným chlebíčkem a s učitelským sborem. Protože ale učení není jen zábava, v průběhu školního roku všichni tři kamarádi zjišťují, že musí bojovat proti velkému zlu, kterého reprezentuje lord Vondramort.

Ač jde o spisek nevalné úrovně a bez obrázků, celý náklad byl opravdu vykoupen během několika okamžiků a to vesměs členy ČSSD, kteří byli nadšení ze svého průniku do světa kultury. Nadšení rychle vyprchalo. Straníci se v knize marně hledali, Ďuričko totiž jména v knize chytře změnil k nepoznání. V příběhu tak mohli narazit pouze na Siriuse Bublana, Ruberuse Haška a zápornou postavu Draco Melčáka, což jim nic neříkalo. Pár politiků z řad ČSSD se prý nakonec šťastně poznalo až v původním filmovém seriálu, bohužel se ukázalo, že si nepustili Harryho Pottera, ale Klementa Gottwalda. I přesto tyto nedostatky byl mezi členy o knihu takový zájem a vybralo se tolik peněz, že jim Ďuričko s radostí objednal dotisk.

Kdo se ale v knize poznal určitě, byla strana zla. Kromě zmiňovaného lorda Vondramorta je prezentována například přesně 09 mozkomory, několika bleděmodrými mudly a samozřejmě nechybí Obrovští Děsiví Smrtijedi s Klofanem ve znaku. Lucius Kalousek se už prostřednictví svého dálkově ovládaného Krvavého knížete nechal slyšet, že za tohle všichni skončí v Akzkabanu.


Převzato ze Strach.cz


Na serveru Čtyřlístky.cz je k tomuto tématu veselý vtípek.


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments