Dvojí metr
 

Soubor:Dioxin-3D-vdW.pngNěkolik posledních týdnů vířila média problém dioxinů. Jde o potencionálně karcinogenní látky, vznikající při průmyslovém zpracování tuků a přítomné v minerálních olejích. Do potravin se nejčastěji dostávají nepřímo, přes domácí zvířata. Může se tak stát omylem (nehodou), např. když stroji, pěchujícímu siláž praskne hadice od hydrauliky. Do produktů v Německu se dioxiny zřejmě dostaly úmyslně – někomu hodně šetrnému (či spíše lakomému a zcela nezodpovědnému) bylo líto vyhodit odpad, vzniklý při zpracování olejnatých plodin. Nechal ho zamíchat do krmné směsi a aféra byla na světě. Vznikla polemika, zda kontaminované potraviny byly či nebyly dovezeny do České republiky. Dnes vydala Státní veterinární správa prohlášení, že všechny u nás odebrané vzorky byly negativní.

Jistě, dioxiny nesmějí být v potravinách žádné, o tom netřeba diskutovat. Na druhou stranu škody na zdraví vyvolají tyto látky jen při dlouhodobém podávání. Jednorázové požití množství jen těsně překračujícího normu (jak se ukázalo v Německu) by určitě zůstalo bez odezvy. Naše média však měla co propírat řadu týdnů.

Kupodivu mlčí o úmyslu vlády zvýšit DPH u potravin. Tento krok povede k tomu, že devět milionů obyvatel této republiky začne nakupovat potraviny lacinější a tudíž méně kvalitní. Sice bez dioxinů, ale zato se zlým cholesterolem, nenasycenými mastnými kyselinami, chemickými konzervanty a jinými příměsemi. V tomto případě o dlouhodobé podávání půjde. Zdá se, že to médiím ani v nejmenším nevadí.

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments