Egypt pobublává

Únor 15, 2011

Navzdory výzvám vojenské junty v Egyptě dál pokračují masové stávky za zvýšení mezd – v ulicích už protestují snad všichni myslitelní státní zaměstnanci, policisty počínaje a řidiči sanitek konče – a novináři požadují odvolání všech dosavadních šéfredaktorů státních médií a k tomu logicky chtějí i nové vedení novinářského syndikátu.


Na webu se mezitím objevila nová stránka nazvaná Seznam hanby, na níž jsou hezky i s fotkou vyvedeni přisluhovači Mubarakova režimu z řad novinářů, umělců, sportovců atd. Výzva k lynči jako vyšitá.


Junta už stihla ustavit komisi pro přípravu reforem. Do jejího čela byl jmenován bývalý soudce Tárik Bišrí a její národofrontovní charakter podporuje i fakt, že vojáci do komise přibrali i zástupce Muslimského bratrstva.


Vojáci také vyzvali USA, Británii a Francii, aby zmrazily účty činovníků bývalého režimu, nicméně podle Američanů a Francouzů na přiloženém seznamu prý nejsou jména Mubaraka ani jeho členů jeho rodiny. Lucembursko mezitím ale vyzvalo Evropskou unii, aby zmrazila účty právě Mubarakovic rodiny. Bůh suď, kde je pravda, a kdo co a komu nakonec zmrazí.


A zatímco bude situace dál pobublávat, zdá se, že podle všech měřítek regionu je další na tapetě Jordánsko, byť král Abdalláh ve snaze zalíbit se poddaným vyměnil vládu a ohlásil jakési reformy. Barack Obama už ujistil tamního krále svou podporou a Jordáncům tím tak vlastně vzkázal cosi v duchu "Podporujte svého diktátora". Pro posílení demonstrací americký prezident už o moc víc udělat nemohl.


Už čtvrtý den nonstop se lidé utkávají s policií v Jemenu a demonstrovat se ale navzdory dárku ve výši tří tisíc dolarů pro každou rodinu začalo i v Bahrajnu (video z demonstrace je zde) a i tam už má lidová revolta svého prvního mrtvého, v logice regionu mučedníka.


Mimochodem: „Prestižní" magazín The Economist zveřejnil jakýsi index revolučnosti Blízkého východu, či co že to je. Nevím, do jaké míry podobné tabulky a grafíky dávají smysl, ale připadá mi to zábavné. Třeba zrovna ten Bahrajn jim moc nevychází…

 

 

 Převzato z Literárek


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments