Erdogan označil izraelskou těžbu plynu při pobřeží za „šílenství“

Září 21, 2011

Turecký ministerský předseda Tayyip Erdogan ve středu popsal vrty v pobřežních nalezištích plynu svým bývalým spojencem Izraelem a Kyprem jako „šílenství“, které zvyšuje riziko konfrontace o ohromná potenciální energetická ložiska ve východním Středomoří. Spor o plyn se vyhrotil v posledních týdnech, ve stejné době, kdy se vztahy mezi Izraelem a Tureckem náhle zhroutily po odmítnutí Izraele omluvit se za přepadení flotily, jež směřovala v loňském roce do Gazy a při němž zahynulo devět tureckých propalestinských aktivistů. Izrael a řeckojazyčná vláda Kypru zkoumají naleziště plynu ve východním Středomoří a Izrael si dělá nárok na těžbu ohromného podmořského naleziště plynu, které bylo objeveno v roce 2009.

Turecko zpochybňuje izraelské a kyperské pobřežní územní nároky a tvrdí, že Kypr by neměl tyto zdroje využívat, dokud nevyřeší patovou situaci s odtrženou tureckojazyčnou částí ostrova. Dlouholetý přítel Turecko, jeden z několika málo, které má Izrael na Středním východě, přehodnotil své diplomatické a obchodní vztahy s Izraelem tento měsíc, poté co se Izrael odmítl omluvit za květnové přepadení flotily do Gazy. "Řeckokyperská vláda a Izrael se angažují v šíleném ropném průzkumu ve Středomoří," uvedla státní tisková agentura Anatolian, která citovala Erdogana z jeho rozhovoru s tureckými novináři před začátkem Valného shromáždění OSN v New Yorku. "Těžební aktivity řeckokyperské vlády nejsou ve skutečnosti ničím jiným než sabotáží vyjednávacího procesu mezi kyperskými Řeky a Turky," dodal.

Kypr řekl, že bude blokovat jednání o vstupu do EU, které Turecko začalo v roce 2005, pokud se bude Ankara i nadále stavět proti jeho průzkumu plynových ložisek. Turecko řeklo, že zmrazí vztahy s předsednictvím EU, jestliže Kypru bude příští rok v červenci dána rotující role předsedajícího ještě před dosažením dohody ohledně tohoto ostrova.


Celý článek v ANJ na Haaretz

Překlad: Clair

Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
  Odebírat  
Upozornit na