Evropský parlament zatím proti ACTA

Květen 31, 2012


Evropský Parlament se postavil proti kontroverzní smlouvě ACTA poté, co tři z významných komisí prohlásily, že by tato obchodní smlouva měla být odmítnuta.


Výbor pro právní záležitosti (JURI), Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) a Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) společně hlasovaly proti realizaci této smlouvy, která letos vyvolala masové protesty v Severní Evropě.


Poměr hlasů v ITRE byl 31 pro výzvu Parlamentu, aby smlouvu odmítl, 12 proti a jeden člen se zdržel hlasování.


V JURI bylo 10 pro ACTA, 12 proti a dva se zdrželi hlasování. I takto těsný poměr hlasů vedl k odmítnutí smlouvy.


V LIBE, která se také stavěla na stranu kritiků smlouvy, bylo 36 hlasů pro negativní zprávu o ACTA, 1 proti a 21 se zdrželo hlasování.


Tato studená sprcha pro obchodní smlouvu ale ještě její osud nezpečetila. Příští hlasování o ACTA proběhne ve Výboru pro mezinárodní obchod (INTA) v Evropském Parlamentu 21. června. Bude to čtvrté a finální stanovisko Výborů předložené před projednáváním ACTA na plenárním zasedání počátkem července.


Tento týden v úterý nizozemští zákonodárci ACTA odmítli a prohlásili, že Nizozemí ji nikdy neratifikuje. Oznámili, že se postaví proti ACTA i v případě, že ji Evropský parlament schválí.


Obchodní dohoda proti padělání (ACTA) je zaměřena na ochranu copyrightu v mnoha odvětvích od vývoje softwaru až po zemědělství. Kritici tvrdí, že vlády mohou podniknout drakonický útok na internetové soukromí, pokud uvedou ustanovení této smlouvy do praxe.


EU pozastavuje své snahy ratifikovat smlouvu v únoru uprostřed bouřlivých protestů aktivistů za lidská práva. Tisíce lidí demonstrovaly v celé EU proti ACTA a pravomocem, které by mohla dát velkým korporacím.


Převzato z RT.com


Překlad: Greywolf

Přejít do diskuze k článku