FED musí zveřejnit, kam šly biliony
Srpen 25, 2009

Jedna z newyorských okresních soudkyň nařídila FEDu, aby odtajnil osud asi 2 bilionů dolarů nouzové pomoci poté, co se FEDu nepovedlo jí přesvědčit o tom, že by tyto informace měly být vyňaty z Federálního zákona o volném přístupu k informacím.

„Manhattanská okresní soudkyňe Loretta Preska odmítla námitku centrální banky, že tyto informace nepodléhají zákonu, protože jejich zveřejnění by mohlo poškodit tržní pozici dlužníků. Jejich seznamy „jsou klíčové pro pochopení a posouzení reakce vlády na nejkatastrofálnější finanční krizi v Americe od 30. let.“, zaznělo v odůvodnění rozhodnutí na konci soudního procesu,“ uvedl Bloomberg, zpravodajský portál, jenž vyvolal toto soudní jednání.

Bloomberg připomněl fakt, že američtí daňoví poplatníci jsou „nedobrovolnými investory“ v amerických bankách a obhajoval názor, že riziko těchto půjček, přesahující 2 biliony dolarů musí být zveřejněno.

„Protože byla bezprecedentním způsobem půjčena bezprecedentní suma z peněz daňových poplatníků finančním institucím a FED odmítl zveřejnit jakýkoliv detail o těchto mimořádných půjčkách, Bloomberg News požádaly soud, aby objasnil, proč občané USA nemají právo to zjistit,“ řekl Matthew Winkler, šéfredaktor tohoto zpravodajského portálu. „Jsme potěšeni tím, že soud chrání právo veřejnosti dozvědět se, co se děje ve veřejných záležitostech.“

FED a zvláště jeho šéf Ben Bernanke se pokoušeli zatajit příjemce pomoci všemi možnými způsoby od té doby, kdy Bloomberg před devíti měsíci podal žalobu.

Během červencového slyšení v Kongresu zpovídal kongresman Alan Grayson Bernankeho. Ptal se ho, které zahraniční banky obdržely kolem půl bilionu v zárukách za úvěry.

Bernanke odpověděl: „Já nevím.“

„Půl bilionu dolarů, a vy nevíte, kdo dostal ty peníze?“ ptal se Grayson.

Nemůže být žádným překvapením, že FED je diskrétní v informování o tom, kdo obdržel pomoc, když mužem, jejž pověřil (bývalý ministr financí – pozn. překl.) Henry Paulson, aby rozděloval tyto špinavé peníze, nebyl nikdo jiný, než jeho bývalý kolega z vedení Goldman Sachs Neel Kashkari. Tato úroveň protekce nepochybně zajistila, že o Bernankeho a Paulsonovy banksterské a gangsterské přátele bylo dobře postaráno.

„President Barack Obama, jenž ve svém předvolebním projevu z 22. září slíbil, že „učiní naši vládu otevřenou a transparentní, takže se každý bude moci ujistit, že naše konání je v zájmu lidu,“ odmítl komentovat tento příběh, když byl kontaktován Bloombergem, jenž nejevil žádné překvapení nad skutečností, že muž, jenž se zaručoval za „změnu“, byl shledán jako ten, kdo nejen že pokračuje v Bushově politice státních zásahů do finančního systému, ale ještě jej radikálně rozšiřuje,“ napsali jsme v našem původním článku na podporu tohoto soudního procesu loni v listopadu.

Tato předpověď se opět naplnila dnes, kdy se Obama rozhodl nominovat Bena Bernankeho, jednoho z hlavních architektů záchranných balíků za Bushe, jako šéfa FEDu pro jeho druhé období.

http://www.prisonplanet.com

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments