Falešná vlajka

Leden 13, 2012

V archivech americké zpravodajské služby je hluboce pohřbena celá sada hlášení, která byla napsána během posledních let vlády G. W. Bushe. Popisuje, jak důstojníci izraelského Mossadu prováděli nábor agentů, kteří patřili do teroristické skupiny Džundalláh, přičemž sami sebe vydávali za americké agenty. Podle dvou amerických zpravodajských důstojníků se tito Izraelci, mávající americkými dolary a třímající americké pasy, při náboru agentů z řad Džundalláhu vydávali za důstojníky CIA – tedy prováděli něco, čemu se obecně říká „operace pod falešnou vlajkou“.

Podle těchto zdrojů, z nichž jeden zmiňovaná hlášení četl a další byl s případem důvěrně obeznámen, byly prošetřovány a uváděny na pravou míru zprávy z let 2007 a 2008, které obviňovaly CIA a tím i Bílý dům z tajné podpory Džundalláhu – sunitské extrémistické organizace původem z Pákistánu. Džundalláh je podle americké vlády a publikovaných zpráv zodpovědný za atentáty na íránské vládní představitele a ze zabíjení íránských žen a dětí.

Hlášení však podle obou zpravodajských důstojníků ukazují, že Spojené státy zakázaly jakýkoli kontakt s Džundalláhem, pro izraelský Mossad to však neplatilo. Hlášení také podrobně popisovalo operační zprávy CIA, které sdělovaly, že přímo před nosem amerických zpravodajců docházelo k izraelskému verbování, a to především v Londýně, hlavním městě jednoho z údajných izraelských spojenců, kde důstojníci Mossadu při setkáních s představiteli Džundalláhu předstírali, že jsou agenty CIA.

Tito američtí zpravodajci nevěděli, zda tento americký program verbování a využívání členů Džundalláhu stále ještě probíhá. Byli nicméně ohromeni drzostí, s jako to Mossad prováděl. „Úžasné na tom je, že si Izraelci mysleli, že jim to projde,“ řekl jeden zpravodajský důstojník. „Oni se s tím svým verbováním takřka vůbec netajili. Zřejmě úplně kašlali na to, co si o tom myslíme.“ Rozhovory se šesti zpravodajci, kteří buď ještě aktivně slouží, nebo byli před nedávnem penzionování, pomohly v posledním roce a půl odpovědět na zbývající otázky o této izraelské operaci pod falešnou vlajkou. Kromě dvou aktivních příslušníků americké zpravodajské služby mi existenci izraelské operace pod falešnou vlajkou potvrdili čtyři penzionovaní zpravodajští důstojníci, kteří buď přímo pracovali pro CIA, nebo monitorovali izraelské zpravodajské aktivity z řídících pozic uvnitř americké vlády.

Požádali jsme CIA i Bílý dům, aby tuto kauzu okomentovaly. Až do jejího zveřejnění nezareagovaly. Izraelská zpravodajská služba Mossad byla také kontaktována, písemně i telefonicky, ale neodpověděla. Politikou Izraele je, že nepotvrzuje, ani nepopírá svoji účast na zpravodajských operacích.

Nikdo nepopírá, že existuje skrytá, krvavá a pokračující kampaň zaměřená na zastavení íránského jaderného programu, ačkoli neexistuje žádný důkaz, který by propojil nedávné sabotáže a vraždy v Íránu s Džundalláhem. Mnoho zpráv označuje za architekta této tajné kampaně Izrael, o němž se tvrdí, že je za poslední operací z 11. ledna, při níž motocyklista v Teheránu umístil magnetickou výbušnou nálož pod autem Mustafy Ahmádí Róšána, mladého íránského jaderného vědce. Exploze, která zabila Róšána, z něj učinila čtvrtého vědce, který byl zavražděn v posledních dvou letech. Spojené státy urputně popírají, že by stály za těmito vraždami.

Podle jednoho penzionovaného důstojníka CIA byla informace o operaci pod falešnou vlajkou nahlášena běžným služebním postupem amerických zpravodajských služeb. Dostala se k operačnímu řediteli CIA Stephenu Kappesovi, jeho zástupci Michaelu Sulickovi i k náčelníkovi kontrarozvědné centrály. Všichni tito zpravodajští důstojníci jsou dnes už v důchodu. Tato kontrarozvědná centrála je podle svých internetových stránkek pověřena vyšetřováním „hrozeb ze strany zahraničních zpravodajských služeb.“

Tato zpráva pak podle aktivního příslušníka amerických zpravodajských služeb došla až do Bílého domu. Tento příslušník řekl, že Bush byl „úplně bez sebe“, když byl informován o jejím obsahu. „Tato zpráva vyvolala obavy Bílého domu z toho, že izraelský program vystavuje Američany riziku,“ řekl mi tento zpravodajský důstojník. „Není pochyb o tom, že Spojené státy spolupracovaly s Izraelem na zpravodajských operacích proti Íránu, ale tohle bylo něco jiného. Bez ohledu na to, co si někdo myslí, nemáme prsty v atentátech proti íránským představitelům nebo zabíjení íránských civilistů.“

Izraelský vztah k Džundalláhu znepokojoval Bushovu vládu až do konce jeho funkčního období, poznamenal k tomu tento zpravodajský důstojník. Izraelské aktivity ohrozily křehké vztahy Bushovy vlády s Pákistánem, jenž byl pod silným tlakem Íránu, aby zakročil proti Džundalláhu. Také to podkopalo americká tvrzení, že nikdy nebudou proti teroru bojovat terorem a provokovalo odvetné útoky na americké občany. „Je snadné pochopit, proč byl Bush tak naštvaný,“ řekl bývalý zpravodajský důstojník. „Koneckonců je těžké jednat s cizí vládou, pokud je přesvědčena, že zabíjíte její lidi. Jakmile to začnete dělat, oni také začnou mít pocit, že mohou dělat to samé.“

Vysoký vládní činitel se zapřísahal, že „přestane s Izraelem jednat v rukavičkách“, řekl nám americký zpravodajec. Spojené státy však neudělaly vůbec nic, což je výsledek toho, co tento zpravodajec nazval „politickou a byrokratickou netečností“. „Nakonec,“ poznamenal tento agent CIA, „bylo prostě jednodušší nedělat nic, než se začít, jak se říká, vrtět ve člunu.“ Dokonce, alespoň na krátkou dobu, podle tvrzení zpravodajce vyvolala tato operace Mossadu kontroverzní diskusi uvnitř Bushova týmu pro národní bezpečnost mezi těmi, kteří zvažovali „na čí straně tihle chlápci (v Izraeli) jsou“ proti těm, kteří argumentovali, že „nepřítel našeho nepřítele je náš přítel.“

Debata kolem Džundalláhu byla vyřešena až po Bushově odchodu z úřadu, když podle svědectví několika aktivních i penzionovaných zpravodajců Barack Obama během prvních dnů ve funkci prezidenta drasticky omezil společný americko-izraelský zpravodajský program namířený proti Íránu. Toto rozhodnutí vyvolalo uvnitř CIA kontroverzi, když byli její představitelé nuceni ukončit „některé klíčové špionážní operace“, jak potvrdil jeden nedávno penzionovaný důstojník CIA. Po této akci navíc v listopadu 2010 následovalo přidání Džundalláhu do seznamu zahraničních teroristických organizací ze strany amerického ministerstva zahraničí. Bylo to rozhodnutí, které jeden bývalý příslušník CIA označil za „něco, o čem se nemusí přemýšlet“.

Podle ještě před nedávnem sloužícího zpravodajce bylo vzhledem k původnímu Obamovu nařízení americkým zpravodajským službám povoleno spolupracovat s Izraelem jen v omezeném počtu utajených zpravodajských operací, které byly zaměřeny na íránský jaderný program. Tyto operace mají vysoce odborný charakter a neobsahují tajné akce zaměřené na íránskou infrastrukturu, ani politické nebo vojenské elity. „Neděláme žádný randál,“ řekl nedávno penzionovaný zpravodajec. „A neprovádíme ani atentáty.

Izrael pravidelně navrhuje, aby byly provedeny tajné operace zaměřené na Írán, ale jsou pravidelně odmítáni. „Přijdou do kanceláře a rozbalí své plány, a my nad nimi jen potřeseme hlavami,“ říká jeden vysoce postavený zpravodajský zdroj, „a řekneme jim, že do toho nejdeme, naše odpověď je ne.“

Redakčně kráceno

Celý článek v ANJ na Information Clearing House

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments