Femen ničí státní znak Ukrajiny

Srpen 24, 2012


Jak ženská dostane do rukou pilu nebo sekačku, začne ji zcela evidentně používat intenzivněji, než ostrý, a někdy trochu přidrzle přisprostlý jazyk. Ovšem, jak která "žena". Jsou přeci dámy, paní, ženy, žínky i běhny. Ty poslední jakoby se soustředily v ukrajinském hnutí Femen. Ostatně, vidíme je pořád  někde pobíhat.


Dnes slaví Ukrajina své výročí. Je 24. 8. 2012, a my všichni víme, že před 21 lety skončil moskevský Janajevův puč, a zaniklo jeho "črezvyčajnoje položenije". Gorbačov, o kterém Janajev a spol. prohlašovali, že je  vážně nemocen a neschopen řídit svazovou politiku, se nacházel na Krymu (ukrajinském) a tak může být otázkou, zda a kolika ze 600 ochránců tohoto státníka stálo za tím, dopravit ho "navzdory pučistům" zpět do Moskvy, kde už úřadoval "prezident RSFSR" Boris Jelcin.


Dnem 24. 8. tak začíná novodobá ukrajinská státnost, ať už dvaceti, nebo jednadvacetiletá. Před vládní budovou byl proto na trávníku osazen trojzubec, který je státním znakem Ukrajiny a připomíná Kyjevskou Rus. Nikoli Podkarpatskou Rus, neboť ta měla v děleném štítě vpravo hledícího rudého medvěda. Zlatý ukrajinský trojzubec se konstruuje takto a má být, přirozeně, umístěn do modrého pole. A podívejme se, co s ním dnes udělala děvčata z Femenu, údajně kvůli tomu, že dnešek je Den závislosti. Hmm, na Rusku, nebo snad oranžové suknice  jemně naznačují, že na zemi, kterou bychom nalezli na východ od Ruska, kdesi za Beringovým průlivem?


"Stop zavisimosti," říká rusky Ukrajinka. V rámci snahy o nezávislost by snad příště mohla pištět ukrajinsky. Byť, přirozeně, koncové "jau jau" je, jaksi mezinárodní (chtěl jsem napsat internacionální, leč pud sebecenzurní mne včas zastavil).

 

Stanův komentář: Další virál firmy Stihl? Zaujal mě profesionální a klidný zákrok ukrajinské policie. Nenechat se rozptýlit polonahými výtržnicemi, ohánějícími se srpy a motorovou kosou, a zatknout je bez jediné kapky krve – to zasluhuje obdiv…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments