Firemni benefity za bolševika a fčil


Jakysik cyp se minule v tramvajce rozčiloval, že už to neni, co byvalo, bo jim novy šef zebral stare benefity. Jestli nevite, co to su benefity, bo robite v jakesik hlupe firmě, tuž vam to popišu.


Kdysik za bolševika byla robota pro všecky. Roboty bylo hafo, bo se robily všelijake nesmysle, enem aby se cosik robilo. Kdo nechtěl robit, nemusel. V tym připadě byl zavřeny za přiživu, šel do lochu a tam už robit musel povinně. Takže roboty bylo fakt dost a každy robil tak, aby se mu dostalo podle jeho potřeb.


Bo tenkrat byli lidi hovada a hrozně chlastali, takže třeba už za dva tydny neměli co do huby a děcka by žebraly po ulicach, robil to bolševik nasledovně: rozdělil vyplatu na dvě časti. Nejdřiv dovalila zaloha, a když se zaloha za dva tydny prochlastala, přišla vyplata. Tak to bylo velice sofistykovaně zařizene. Bolševik byl šťastny, že děcka nežebraju na ulicach a lid byl šťastny, že se o něho bolševik postaral a mohlo se chlastat pruběžně.


Tuž to byl taky zaklad. A fčil přichazaju ty benefity. Existoval takzvany primarni benefitovy system. To znamenalo, že každy si mohl z veřejnych zdroju nakrast, kolik potřeboval. Ale ne moc, bo zdroje tež nebyly nekonečne jak později za kuzelnika Špidly. Takže kdo nakradl vic ze společneho než se slušelo, šel se spočnut za "rozkradani majetku v socialistyckem vlastnictvi". Benefity bylo třeba hlidat, bo lude su hovada a všecky benefity by rozkradli hned prvni den.


Tuž a pak v každe duležite pozici měl člověk specialni benefity. Když sem robil na šachtě, měl sem čast uhla zadarmo. Když sem robil v pekarni, mohl sem se zebrat jakysik chleba a husky dodom. Na enhačku byla benefitem erarni osmička. To bylo pivo, kere se dneska prodava jako desitka a hňupi se ještě oblizuju nad Gečkem, jak jim chutna. Tuž jak by jim nechutnala, když jim to tlači do hlavy televizni reklama.


Prostě každa pozica měla svuj benefit. Policajt nemusel dodržovat předpisy, ajzenboňak měl zadarmo drahu, zemědělci měli kukuřicu a kobzole. Tuž fajny system, ni?


Jenže pak přišel převrat, kdy  dramatyk ve vytahanem svetru domluvil ze synkama od komaru jine benefity. A nastal problem, bo naraz cely primarni benefitovy system, kdy každy měl narok se ukradnut podle svojich potřeb, zmizel. Co fčil? System zmizel, ale potřeba benefitu zustala. A tuž lid v čele s Koženym se snažili benefitovat a čorovat dal, a tuž vymysleli tunelovani. Taky benefit do te doby nikdy nikdo na celem světě nevymyslel. Zase zme byli jedničky.


Problem byl, že tunelovaci benefit nebyl nekonečny tajak benefit socijalistyckeho vlastnictvi. Prostě tam, kde už je vytunelovano, tam už se da najit leda tak velke hovno. A tak se novi šefove začali snažit hledat nove benefity pro pracujici lid. A tuž vymysleli take papirky, kere rozdavali pracujicim a ti je mohli v knajpě vyměnit za žradlo a chlast. Nic noveho, bo to už tu bylo v třicatych letech. Ale pracujicim se to libilo, bo si třicate roky nepamatovali. A bo se to libilo, tuž šefove začali vymyšlat dalši benefity. Tyden bez roboty navic, auto, mobil a sčot placeny firmu.


No ja, ale take benefity už nebyly pro všecky. Tunelovani bylo ukončene, socijalistycke vlastnictvi neexystuje, čorovat z veřejnych zdroju tež všeci nemožu, bo ne každy može byt Hate-man nebo poslanec. A lude su naštvani. Bo benefity nesu.


Z dolu de plamen a dym, pozor, bude se brzo krutit krkama, jestli nebude pro pracujici lid jakysik novy benefit…


Ladislav Větvička, hlasatel Mlade Fronty Fčil, Ostrava
Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments