Francie zavádí daň z finančních transakcí

Srpen 01, 2012


Francie se stává první zemí EU, která dnes zavádí daň z finančních transakcí.


Tato daň byla poprvé navržena bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který plánoval daň ve výši 0,1 % na všechny nákupy akcií týkající se největších francouzských firem. Nový nejvyšší představitel země, Francois Hollande, byl velmi kritický k finančnímu sektoru a rozhodl se tuto daň zdvojnásobit na 0,2 % a zavést ji na všechny veřejně obchodované společnosti s tržní hodnotou vyšší než 1 mld. euro.


Znamená to, že kdokoliv kupuje cenné papíry, včetně CDS, bude muset u 109 společností vysolit eura navíc do francouzské státní kasy. Prezident Hollande v červnovém projevu řekl, že takto získané peníze budou částečně použity na financování výzkumu AIDS a očekává se, že se v roce 2012 bude jednat o 170 milionů euro a v příštím roce o 500 milionů euro.


Tahle daň je však více než jenom zdroj příjmů. Byla navržena také proto, aby omezila spekulace na trhu. Původně bylo také plánováno její zavedení v celoevropském měřítku, ale tento projekt čelil kritice Velké Británie. Finanční služby se podílejí na HDP více než 10 % a premiér Cameron vyjádřil obavy, že by tato daň snížila „konkurenceschopnost Evropy”.

 

O zavedení podobné daně se již pokoušelo Švédsko, ale upustilo od ní poté, co zemi začali opouštět obchodníci a přesídlovat do Londýna.


Redakčně kráceno, celý článek v angličtině na SkyNews

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments