George Soros kupuje evropské dluhopisy podílového fondu Global za 2 miliardy dolarů

Prosinec 09, 2011

Dá se s jistotou říci, že George Soros nemá strach si trochu zariskovat.

Tento miliardář a investiční bankéř si koupil evropské dluhopisy v hodnotě 2 miliard dolarů, jež původně patřily zkrachovalému podílovému fondu Global – je to ta samá pohledávka, která podle deníku Wall Street Journal přivedla tuto firmu ke kolapsu. KPMG, londýnský správce konkursní podstaty Globalu, nabídl její zbylé evropské pohledávky různým velkým investorům a většina z nich je odmítla, ale Soros se rozhodl ji koupit, přičemž získal tyto dluhopisy za cenu nižší, než je jejich tržní hodnota.

Někdo by sice mohl Sorosovo rozhodnutí koupit tyto dluhopisy považovat za projev důvěry v Evropu, ale on sám tento týden řekl, že evropská dluhová krize posunuje globální finanční systém do „samovolného procesu dezintegrace“. Italské a španělské náklady obsluhu dluhu nedávno dosáhly rekordní úrovně a úrokové sazby na desetileté dluhopisy zemí, jako je Francie nebo Belgie, jež jsou považovány za finančně zdravější, dosáhly vrcholu minulý měsíc.

Podílový fond Global podal návrh na konkurs 31. října poté, co jeho riskantní angažmá v evropských dluzích přivedlo tuto společnost ke kolapsu. Krátce poté rezignoval její výkonný ředitel Jon Corzine a společnost propustila více než 1 000 zaměstnanců. Corzine se snažil vykroutit ze své odpovědnosti ve včerejším slyšení před americkým Kongresem, kde tvrdil, že nemá tušení, kde jsou zmizelé peníze jeho klientů.

To je velmi odlišný přístup od velkého rizika, které na sebe vzal 81letý Soros. Ten se proslavil svým riskováním v roce 1992, když vsadil 10 miliard dolarů na prostou sázku proti britské libře a dotáhl to do vítězného konce.

Soros, jehož odhadované čisté jmění je 14,2 miliardy dolarů, vydělával podle Seeking Alpha v letech 1969 až 2000 ze svých investic 30,5 % ročně. Miliardářský investor vydělal 8 procent dokonce i v roce 2008, což byl ten nejhorší rok pro hedgeové fondy.

Investoři dávají rozhodnutím Sorose takovou váhu, že jeho investice mají schopnost rozhýbat trhy. Téměř celý svůj investiční vklad v prvním čtvrtletí ve výši 800 milionů dolarů vložil do zlata, a ostatní hedgeové fondy udělaly totéž. O něco později nastal propad cen komodit, z nějž někteří částečně obviňovali zprávy, že se Soros zbavuje komodit, které má v držení.

Soros však není jen známý miliardář, který uzavírá zdánlivě riskantní sázky. Buffetova společnost Berkshire Hathaway v srpnu investovala 5 mld. dolarů do Bank of America výměnou za přednostní akcie na trhu. Poté, co byl zveřejněn tento obchod, ceny akcií BofA se prudce zvýšily, což značí, že investoři uznali Buffetův tah jako doklad o jeho důvěře v tuto banku.

Převzato z Huffington Post

Překlad: Stan

Stanův komentář: Z tohohle článku sice trochu čouhá Sorosovo píár, na druhou stranu trochu odkrývá, jak to chodí ve světě velkých financí. Svobodný trh? Ani náhodou!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments