Hlasolapky

Když před rokem Mirek Topolánek hovořil k zástupcům Americké obchodní komory, pustil si pusu na špacír. Čímž nepřekvapil, jemu se ze špacíru prakticky nevracela… Některé účastníky setkání přesto šokoval tím, jak zpříma popsal podstatu a role tehdejších stran na vzestupu – jmenovitě TOP09 a Věcí Veřejných.


Stranu VV označil za mafiánský projekt pražských podnikatelů, blízkých ODS.

TOP09 za skrytý záložní tým ODS, jenž má lapat hlasy jejích znechucených příznivců.

Volební úspěch pravice měl jistit spokojený důchodce Zeman, ochotný udělat pro poškození ČSSD cokoliv.


Dnes už víme, že plán vyšel dokonale, a umožnil nerušené koalování šíbrů jedné krve. ODS, halená do tří odstínů modré, ve Sněmovně získala pohodlnou většinu. A kdyby ctižádostivý Vít Bárta uměl na půdě účelovosti našlapovat stejně obezřetně jako Miroslav Kalousek, mohla neméně pohodlně vládnout.


TOP09 je pro vrcholovou politiku chytře založená strana. Velezkušení lidovci byli po dohodě se Starosty promíseni s regionálními nováčky, což muselo v mimopražských obcích zalahodit už z principu. Faktický šéf Kalousek si nasadil vlídnou škrabošku knížete Karla (což zalahodilo v kavárnách metropole). Médiální podpora byla pečlivě ošetřena – o TOPce se psalo výhradně vstřícně, dávno před jejím ustavujícím sjezdem, a jako stále neexistující byla řazena i do průzkumů mínění.


Věci Veřejné mají delší historii, přesto se více hodí do komunální sféry, v níž se není třeba příliš opírat o ideologii. To se projevilo velmi nedbale načrtnutým volebním programem, jehož pružnou kostru šlo ohýbat tu vlevo, tu vpravo. Sponzoři si za své vklady pořídili čelní místa na kandidátkách, kde byli promíseni s komparsem pohledných slečen. Faktický šéf Bárta si nasadil vousatou škrabošku novináře Radka, véčkařům předhodil kost vnitrostranických anket, a jal se řídit starou firmu s novým logem… a šlo mu to skvěle.


Dokud některým spolustraníkům nezačalo vadit, že řídí vše a pořád.

Dokud si neuvědomili, že jsou pouhými zaměstnanci.

Dokud nespokojenci nezačali vynášet zákulisní informace a tajné nahrávky.

S čím ABL zachází, s tím VV schází.


Věci Veřejné jsou nyní po sérii afér vláčeny tiskem a je jim vytýkána nejasná hierarchie, sektářství, podivné majetkové poměry některých členů, a jejich vazby na podnikatelskou sféru. Zkrátka vše, o čem nás už před volbami (!) zpravil Topolánek a mnozí další.


Proč tedy ten údiv a opožděné pohoršení?!?

Člověka občas překvapí i to, že se jeho tušení a obavy naplní do puntíku…


Sociální demokraté stojí stranou, smutně koukají…


Jak by ne. Za současného rozložení sil je jejich koaliční potenciál nulový. S komunisty nikdo nemluví, jen s nimi všichni hlasují (když se to hodí). Návrat KDU a Zelených na scénu je do budoucna krajně nejistý. Zisk nadpoloviční většiny mandátů nepravděpodobný, byť pro něj vláda dělá víc než sama levice. ČSSD by proto měla zvolit podobnou taktiku jako ODS, a být nápomocna při zrodu svých skrytých poboček. Nebo mu přinejmenším nebránit.


Zhrzený ex-předseda Paroubek by měl místo urputné kritiky matky strany co nejdříve založit svůj zbrusu nový PRD11 (populismus – rozhazování – demagogie). Odčerpal by nejspíš slušné procento ze studnice dosud nepoužitelných hlasů pro KSČM. Ideální dekorativní předsedkyní by byla Kateřina Brožová, jež by v kampani umně sehrála schwarzenbergskou roli hlasolapky. Na billboardech by lascivně bafala z fajfky, a po polštářích Spíme s Káčou by se jen zaprášilo. Mediální stratég Dimun by možná přiměl Květu Fialovou k účasti v agitačním videu Nařež frackům! Brožová by PRDu dodala noblesu, místopředseda Paroubek by se věnoval mravenčí vnitrostranické práci a svým zálibám – čtení průzkumů veřejného mínění, vymýšlení pouťových kampaní a boji proti novinářským šmokům…


Jiří Dienstbier ml. by pak v čele čerstvě vzniklých Záležitostí Zásadních mohl oslovit liberálního městského voliče, který těká kolem středu, a zoufale hledá alespoň trochu důvěryhodnou tvář. ZetZetka by byla stranou doširoka otevřenou. Její příznivci – tzv. zetkaři či zásadňáci, by měli přímý vliv na utváření partajní agendy. Nejdůležitější programové otázky by totiž byly za jejich účasti řešeny taháním sirek (jako výrazně férovější alternativa k manipulaci s internetovým připojením). Spanilejší zetkařky by nafotily předvolební kalendář a ostražité Zet-hlídky by v rámci pročištění veřejného prostoru odháněly holuby z vzácných soch a kašen…


Slepenec ČSSD – PRD11 – ZZ by nebyl o nic umělejší, než je koalice dnešní.

Jeho vláda by bezpochyby nebyla horší, než počínání sestavy současné.

Laťka totiž leží na zemi – stačí překročit…


Převzato z blogu autora

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments