Září 25, 2011
Poručíme větru dešti v globálním a politicky korektním hávu. Výzva k „záchraně“ ostrova Tuvalu, pomocí „posílení boje se zamořeným ovzduším, jenž vyvolává klimatické změny“ je kombinací mediální manipulace, iracionality a očekávané stupidity čtenářů.
Ostrovům s nejvyšším bodem +5 m nad hladinou oceánu prý hrozí zatopení, protože hladina oceánu se zvedá o 1,2mm ročně, tj. 120mm za století. Stačí však pár kliků myši abyste zjistili, že žijeme v době s velmi stabilní hladinou oceánů a v dobách (z geologického hlediska) ne zas tak dávných byly běžné změny hladiny i o více než 2,5 m za století.
Dosud akceptovaná představa o vzestupu hladiny světového oceánu od maxima poslední doby ledové. Na starším podkladu jsou světle žlutě znázorněna období, kdy podle britských vědců stoupala hladina o cca 2,5 m/století. V chladnějším mladším dryasu (světle zelená) mělo být stoupání hladiny výrazně pozvolnější. Podklad: R. A. Rohde/ Global Warming Art (k tématu 1, 2, 3)
Ale i kdyby bylo toto nebezpečí reálné a fungoval alarmistický klimatický model tak vzhledem k obrovské setrvačnosti klimatu, gigantickým přírodním silám a nízké výšce ostrova nemohou mít globální lidská opatření pro Tuvalu žádný okamžitý efekt. Možná jsou pouze lokání opatření holadského typu, hráze, navýšení terénu a podobně.
Tuvalu má prostě smůlu, není to stabilní místo pro lidská obydlí a při variabilitě mořské hladiny je vysoce pravděpodobné, že mořská hladina někdy v budoucnu pohltí podstatnou část ostrova, aby ji po pár tisíciletích opět vydala.
Bydlíte-li na úpatí sopky, erupce dříve nebo později váš pozemek zničí i když požádáte OSN o zabetonování kráteru. Příroda prostě někdy tahá za delší konec. Celý případ bych považoval za pouhý projev lidské stupidity, kdyby nešlo o mnohem víc. Jde o to zavést celosvětovou uhlíkovou daň, daň z dýchání a zde se hodí každý argument.
Převzato z Nautila