Houstone, máme problém: Nevíme, jak technicky řešit Fukušimu

Květen 02, 2012

Dnes bylo oznámeno, že americká firma EnergySolutions, která se zabývá likvidací deseti jaderných elektráren, se snaží uzavřít mnoho dalších smluv s dalšími společnostmi, které jí mají pomoci s likvidací Fukušimy. Očekává se, že smlouvy budou také zahrnovat likvidaci vyhořelých palivových tyčí, které zde byly uskladněny. Máme s tím však menší problém, jak uvidíte z dnešní zprávy zveřejněné v japonském listu The Denki Shimbun.

V souvislostí s likvidací jednotek 1 – 4 jaderné elektrárny Fukušima I si EnergySolutions klade za cíl zpracovat plán celého procesu likvidace, včetně kalkulace nákladů, a získat zakázky na dalších projektech, včetně dekontaminace radioaktivního odpadu, vytěžení a uložení vyhořelého paliva a trosek poškozeného paliva.

Pokud se jedná o „vyproštění“ paliva z havarovaných reaktorů, což je považováno nejobtížnější proces, šéf EnergySolution Morant řekl, že „neexistuje žádná technologie, která by mohla být okamžitě zavedena“. Dodal však, že se do určité míry využijí znalosti o získávání poškozeného paliva, které byly získány prostřednictvím výzkumných reaktorů a dálkově ovládaná podvodní řezací technika, která se používala v amerických jaderných elektrárnách typu Sion.

Těch téměř 14 měsíců čekají ti z nás, kteří blíže sledují katastrofu v JE Fukušima prostřednictvím alternativních médií, na někoho, kdo s konečnou platností vydá stanovisko k tomu, jak plán mají úřady na řešení pokračujících havárií tří reaktorů i vyhořelého paliva, které tam bylo uskladněno. I když mainstreamová média vesměs ignorují největší katastrofu všech dob, alternativní zdroje byly se svými přesnými zprávami o celé týdny až měsíce v předstihu před zpravodajstvím mediálních korporací. Tohle by totiž měla být hlavní zpráva dne ve všech médiích, protože je to nejdůležitější věc, která se stala ve světě nejen dnes, ale v celých jeho popsaných dějinách. Je to významnější než globální finanční krize, jakékoli volby, nepokoje, protesty a dokonce i každá jednotlivá válka od vzniku člověka. Je to osudová událost v dějinách lidstva. Jestli to spackáme, tak nás to všechny spálí na prach. Každého z nás.

Když se podíváme na prohlášení společnosti TEPCO, japonské vlády, americké vlády, nebo dokonce i MAAE, najdeme jednu podezřelou věc. Chybí zmínka o jakékoli plánované reakci. Podstatou mizivého počtu informací jsou nahodilé odezvy, které postupně bagatelizují kritickou situaci a neobsahují žádné pokyny ani výhled do budoucna. Nikdo nám nebyl ochoten říci, jaký plán řešení existuje!

Dnes bylo konečně přiznáno to, co mnozí z nás vědí již od počátku této noční můry. Neexistuje žádná strategie a žádný reálný plán, jak si poradit s Fukušimou. Už nad tou věcí sedíme rok, radiace se šíří po celém světě, a až teď se široké veřejnosti odhalilo, že neexistuje žádná technologie, která by byla vyvinuta na zvládnutí situace. Snaží se to řešit instinktivně a doufají, že to vyřeší za pochodu. Pro většinu veřejnosti může být děsivé, když si náhle uvědomí, že v minulém roce nedošlo ve Fukušimě k žádnému pokroku. Většina lidí si možná myslí, že když to není ve zprávách, tak se to všechno samo o sobě lepší, nebo že se o to nějak postarali. Nic se nezlepšilo a věci se pouze s přibývajícím časem zhoršují. To místo vypadá jako vybombardovaná válečná zóna, což způsobilo tsunami, roztavení tří reaktorů a následný ohromný výbuch vodíku, který v podstatě rozbil celou jadernou elektrárnu. Tato událost poslala a každou další vteřinu posílá do ovzduší ohromné množství radioaktivních látek. Radioaktivita deštěm zamořuje Japonsko, Spojené státy, Kanadu, Evropu, Asii a dokonce jsou už i zprávy o radioaktivních spadech na jižní polokouli. Směs radioaktivních látek obsahuje cesium, jód, stroncium, plutonium a nyní tato nepředvídaná událost možná vytvořila něco, co doposud nikdy předtím neexistovalo – endofullerenové ostnaté kuličky, které umožňují uranu, aby se ve vzduchu pohyboval stejně snadno jako pyl.

Nalévá se toxické saké, tvrdý chlast jaderné arogance, a nejenom, že je ho dost přímo na místě, ale každý na této planetě může dostat velkého panáka! Je to tak, že některým velmi arogantním členům jistých obskurních kroužků se podařilo vytvořit katastrofu tak velkolepou, tak komplexní a tak smrtelnou, že se ji možná nepodaří dostat pod kontrolu. Věci jsou opravdu tak špatné, že se tato informace právě teď pomalu začíná šířit do hlavního proudu sdělovacích prostředků. Nemohli si dovolit paniku ve stádě ovcí a spustit amok před rokem. Kdyby řekli široké veřejnosti pravdu v okamžiku havárie, nastala by masová panika. Teď však, poté co se radiace šíří všude, lidé, kteří řídí tento svět pomocí jimi ovládaných médií možná přišli na to, že neexistuje místo, kam by se dalo utéci, takže i lidé v blízkosti zdroje záření zůstanou na místě. Kdyby svět fungoval tak, jak má, když se ta věc stala, muselo by se ze severního Japonska evakuovat asi 40 milionů lidí. Tohle by se opravdu mělo udělat, ale nezdá se, že by se o něco takového někdo pokusil. Ti, co byli nejblíže k Fukušimě, byli přinuceni smířit se s osudem. Od začátku havárie je už dost dlouho na to, aby radioaktivními látkami byl zamořen takřka celý povrch planety a jejich koncentrace každý den roste. Dokonce dříve než měsíc po výbuchu ukazoval každý vzorek půdy odebraný v USA spad z Fukušimy. Radioaktivita byla naměřena i ve vzduchu v dalekém Švédsku. Institut NORSK rychle přijal opatření, aby skryl své údaje před veřejností – změnil jméno svého webu. Americká geologická služba (United States Geological Service) teď zveřejňuje část informací z doby před 12 měsíci. Něco takového můžeme v budoucnosti očekávat i od americké vlády.

Konečně zveřejnily náznaky, že by to případně mohlo vyhladit nás všechny na této planetě, pokud se to rychle nevyřeší, nebo pokud se pokazí něco jiného. Ano, je to opravdu tak zlé. V chladícím bazénu reaktoru číslo 4 je dost plutonia na to, že pokud by vyschl nebo spadl ze svého umístění 30 metrů nad povrchem, mohl by zlikvidovat veškerý život na této planetě. Dokonce i v případě, že k tomu nedojde, stále zde budou stovky milionů mrtvých ze vší té radiace, která už unikla a která nemá konce, ani výhledově. Tato událost značně převyšuje Černobyl a Three Mile Island ve srovnání s ní připomíná narozeninovou svíčku.

Pohleďme na budovu reaktoru č. 4 v jejím dnešním stavu a pozici chladícího bazénu uvnitř:Co vidíme? Je to místo, kde leží osud lidstva a všeho života na zbytcích toho, co kdysi bývalo budovou, jež by se mohla rozpadnout při dalším větším otřesu v nejméně stabilní seizmické oblasti na světě. Bazén je rozpraskaný a jeho obsah uniká. Co myslíte, jakou máme šanci? Nalejme si čistého vína, od 11. března máme na kahánku.

TEPCO se den před vlnou tsunami chystalo naplnit čtvrtý reaktor asi 1 500 čerstvými (nevyhořelými) palivovými tyčemi, jež byly a jsou stále uloženy v tomto, nyní děravém bezénu. Vzhledem k tomu, že Fukušima nedávno začala používat směsné palivo MOX, lze očekávat, že bazén je teď přeplněn plutoniem. Christina Consolo, moderátorka Nuked Radio, k tomu říká: „Pokud tam mají palivo MOX, které obsahuje 6% plutonium, může jedna palivová tyč zabít 2,89 miliard lidí. Pokud se bazén zhroutí, a tvrdí to i senátor Wyden, pak může v důsledku uvolnění radiace z těchto palivových tyčí masové vymírání.“

Z článku Fukushima se rozpadá: Jste připraveni?

Když už mluvíme o senátoru Ronu Wydenovi z Oregonu – jako mnoho lidí, nebo spíše většina lidí zřejmě neměl ponětí o tom, co se děje v Japonsku. Tenhle problém se ve zprávách každý den neprobírá, takže musel dostat nějaký pekelný impuls při své cestě do Japonska, když před několika týdny osobně navštívil Fukušimu. Pokud jste v médiích v poslední době něco slyšeli, mohla to být právě upoutávka na to, že senátor krátce poté vydal tiskovou zprávu, v níž popsal strašlivou pravdu o tom, jak opravdu špatná je tam situace. Senátor zřejmě, stejně jako většina obyvatel světa, neobdržel zprávu o tom, že největší katastrofa v dějinách lidstva se stala minulý rok, ale zjistil, že současná situace se zhoršuje. Začal tak blbnout, že před 10 dny začal psát na všechny strany a jeho bratr se snaží přesvědčit každého, aby pochopil tuhle situaci, jako kdyby si ji tihle lidé právě uvědomili. Lituji, ale jen těžko uvěřím tomu, že šéf americké Jaderné regulační komise (Nuclear Regulatory Commission) a americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nechápou, co se děje a o co jde v téhle věci. Je to stejné, jako říkat, že Alan Greenspan nevěděl o existenci realitní bubliny. Tihle lidé na vrcholu vědí, jak se věci mají. Jak by také mohli nevědět, když existuje jen malý podíl světové populace, který minulý rok věděl, co se děje na vyšší úrovni a s větší přesností než korporátní sdělovací prostředky. Lidé mimo tento hlavní proud měli také náskok před tímto pokřivením, bez ohledu na to, co se takřka podobalo výpadku pravidelného televizního vysílání, s výjimkou několika posledních týdnů. Dokonce i s tím, co jim poskytuje toto pokrytí, většina lidí bohužel buď neposlouchá, nebo na to zapomene, protože u většiny lidstva byla jeho pozornost zredukována na úroveň zlatých rybek…

Redakčně kráceno

Celý článek v ANJ zde

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments