Imperialismus na syrský způsob

Občanská válka v Sýrii nebere konce a standardní západní mediální interpretace povstání proti tyranovi dostává stále větší trhliny. Tedy alespoň v případě, že se stále snažíte rozlišovat dobro a zlo a faul pro vás zůstává faulem i v případě, že ho spáchá váš favorit. Stále častěji se ukazuje, že syrští povstalci nejsou žádní beránci a pro válečný zločin nejdou daleko, přesto Západ, tedy zejména USA a Velká Británie, ale obecně NATO, morálně stojí na straně povstalců (a podle všechno je i materiálně podporuje).


Ukáže se, že chemické zbraně, z jejichž použití byla automaticky nařčena syrská vláda, použili povstalci, ale Západ volá po odstoupení prezidenta Assáda (mimochodem, to „i“ jako „i povstalci“, které nechává část viny i na syrské vládě, se do titulků dostalo až později, původně byly zprávy mnohem jednoznačnější). Dnes se objeví video, na kterém syrský povstalec pojídá srdce nepřítele, a zareaguje Západ? Rozhodne se zvýšit tlak na Assáda. Proč Západ podporuje evidentní válečné zločince a teroristy v boji proti vládě, která sice možná není ideální (ovšem která vláda je, že?), ale podle všeho rozhodně není horší, než to, co reprezentují povstalci? Proč zvěrstva páchaná povstalci – ta zmiňovaná nejsou zdaleka jediná, zprávy o brutalitě povstalců se objevují sice sporadicky, ale nepřetržitě – Západu nevadí? Nebo se dějí dokonce s jeho požehnáním?


Chápal bych, kdyby Západ chtěl krvavou a hnusnou občanskou válku v Sýrii ukončit, ale nechápu, proč nadržuje jedné straně, a navíc té, která přes veškerou snahu propagandy vychází jako ta méně špatná? Napadají mne jen dvě odpovědi:

1. Západ si na začátku vybral stranu a teď není schopen a ochoten přiznat chybu a raději pokrytecky omlouvá její zločiny, než by přiznal omyl;

2. Západ sleduje v Sýrii nějaké své mocenské zájmy (od oslabení Ruska přes oslabení Íránu po posílení Izraele), ve kterých není pro stávající Syrskou vládu místo, a je mu jedno, kdo a jak za něj udělá špinavou práci.


Ten vysmívaný a popíraný imperialismus z toho čouhá jako sláma z bot.


Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments