Íránské jádro a Hlava XXII (a odkud se v Libyi šíří plicní mor?)

Listopad 09, 2011

S napětím očekávaná zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) je na světě, otázkou už jen je, co že se to z ní svět vlastně dozvěděl.


S odvoláním na „široké spektrum nezávislých zdrojů“ včetně materiálů poskytnutých mimo jiné deseti členskými státy zpráva MAAE konstatuje, že Íránci od 90. let do roku 2003 prováděli různé činnosti „relevantní pro vývoj jaderných výbušných součástek“, nicméně není žádný důkaz o tom, že by Írán skutečně pracoval na výrobě jaderné zbraně. Vedle informací o počítačové simulaci a velkém ocelovém kontejneru zpráva říká, že je na Íránu, aby tyto aktivity, které podle všeho porušují jeho závazky vyplývající ze členství ve Smlouvě o nešíření jaderných zbraní, vysvětlil. Nicméně o tom, co se v íránském jaderném průzkumu dělo po roce 2003, kdy Teherán přinejmenším dočasně zastavil svůj program, zpráva nenabízí žádné jisté formulace, čímž se podobá dokumentu amerických Národních zpravodajských služeb z roku 2007, který možné obnovení íránského zbrojního jaderného programu ohodnotil termínem „středně důvěryhodné“.


Zpráva konstatuje, že MAAE není s to „poskytnout jasné ujištění, že Írán neprovádí neoznámené aktivity, a že tedy veškerý jeho jaderný materiál je využíván jen pro mírové účely“, přičemž obvinila Teherán, že na požadavky MAAE reaguje pomalu.

Celý článek v Literárkách

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments