Jak Nečas s Kalouskem stavěli Potěmkinovu vesnici

Květen 24, 2012


Bylo skličující sledovat bruselskou tiskovou konferenci Petra Nečase s předsedou Evropské komise Barossem. Český premiér vypadal zkroušeně a poněkud trapně, když lehce vyděračsky připomínal před mikrofonem, že pokud Komise neobnoví platby do České republiky, tak může hrozit zvýšení schodku deficitu státního rozpočtu v tomto roce až na 6 % HDP. Jakoby chtěl říci: Také vy si zaděláte na problém, když nás potopíte. Ale bylo vidět Barossovy netrpělivé posunky a prohlášení: Nebavme se o číslech, podstatné je, že musíte nejdřív dát svoje věci do pořádku.


Prostě Evropská komise se s námi nebude bavit, dokud nedoložíme, že jsme opravdu vytvořili systém nezávislé kontroly a dodržujeme pravidla čerpání evropských fondů. Je jasné, proč se tato schůzka konala. Petr Nečas zřejmě někdy v minulých dnech zjistil, že auditní zpráva Evropského účetního dvora nedopadla, pro ČR příznivě. Patrně se v ní píše, že čeští auditoři neříkají pravdu. Kroky, které podnikla česká vláda od března, kdy Komise zastavila proplácení faktur České republice, jsou nedostatečné. No, kroky… Zřejmě nějaká Potěmkinova vesnice.


Zlé je, že Nečas, Kalousek, ministři nic nepochopili. Doba je zlá a tenhle malér nepůjde „ošulit“, jak si představovali. A Nečasova argumentace typu – „Tohle nám přece neuděláte, pokud nás necháte padnout na hubu, tak vás to poškodí také“ – má nyní velmi omezenou platnost. Komise se už ocitá i pod tlakem v Evropském parlamentu, že nemá pořádek v čerpání peněz. Všude se musí šetřit. A zacházení s evropskými penězi v Česku už se stalo tématem.


Tahle situace nepadá z nebe. Rozhodnutí Komise, že v červnu neobnoví čerpání a že sem naopak pošle evropské auditory, je projev nedůvěry vůči naší schopnosti a ochotě něco zásadně změnit a dostat čerpání evropských peněz pod kontrolu. V loňském roce nebylo proplaceno 26 miliard. Zpráva ministra Jankovského uvádí, že nyní už nemáme šanci získat přes 32 miliard – kvůli chybám při zadávání veřejných zakázek, obcházení výběrových řízení, nevhodným kritériím apod. Týká se to zejména ministerstev dopravy a průmyslu. Dále zpráva uvádí, že kvůli nutnosti vyčerpat peníze pro daný rok v nejbližších dvou třech letech budeme neschopni plně vyčerpat prostředky na operační programy Výzkum a Konkurenceschopnost (dohromady 103 mld), stejně jako 45 miliard na ministerstvu práce a sociálních věcí v programu Lidské zdroje a zaměstnanost.


V březnu Evropská komise učinila mimořádně razantní krok: zastavila proplácení faktur České republice ve všech programech. Popravdě řečeno, některé už stojí delší dobu – doprava (142 mld), životní prostředí (122 mld) – a celý rok nic nečerpaly.


Situace je tedy pořádně kritická. Vládě ale nepomáhá, že opakovaně odmítá o těchto věcech zevrubně informovat parlament. Ve Sněmovně odmítla mluvit o důsledcích toho, když čerpání evropských peněz nebude v nejbližších měsících obnoveno. Nečas i Kalousek odbývali opozici s tím, že se jedná jen o technický provozní problém. Snahu zařadit toto téma na jednání Sněmovny označili za propadání hysterii.


Pokládám za chybu, že premiér se pokouší řešit krizi tlakem na Komisi, místo aby hlavní úsilí vyvinul tady doma. Tady je potřeba prosadit zásadní změny. A je nejvyšší čas. Problém je obrovitý proto, že se v této zemi nikdy nepodařilo pochopit, co to vlastně je, čerpat evropské peníze. Jakoby se střetly dva zcela různé světy. Tragédie našeho nepochopení je někde v hlubinách socialismu a představách o zacházení s veřejnými penězi. Nezřídili jsme v předstihu dostatečně efektivní, nezávislé kontrolní orgány a vytvořily se podmínky pro mimořádně prokorupční prostředí. Ministr Kalousek v roce 2010 zahodil kvalitní návrh zákona o finanční kontrole. Novela, která se připravuje nyní, je nedostatečná. Česká představa o fungování kontroly je dobře vidět na ministerstvu financí, kde finančně-analytický útvar spadá pod ministra Kalouska. Zřejmě nikde v Evropě nic podobného nenajdeme. Všechny tyto nedostatky se nyní sčítají. Dostat se z toho můžeme jen zásadním řezem a zásadními změnami.


Nejsem si ale jist, jestli to premiér po této schůzce s předsedou Evropské komise pochopil.

 

Převzato z blogu autora na Aktuálně

 

Více k auditu eurodotací Zbyněk Fiala zde

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments