Jak si korporace koupily vědu i s vědci

Image

Případ z USA ukazuje, že vědecký výzkum nespasí napojení na multinacionály, které pomocí cílených korupčních peněz a dotací začnou ovlivňovat výzkum.


Případ amerického Výboru pro vědu a zdravotnictví (American Council on Science and Health, ACSH) založeného v roce 1978 ukazuje dnešní manipulaci s vědeckými pracovníky. Zdravý rozum říká, že lidé zpívají právě tu písničku, či chleba jí. Tento výbor nikdy nezveřejňuje, kolik peněz dostává od korporací a průmyslových lobbistů, protože ti už dávno nemusí své příspěvky na vědu zveřejňovat.


Jenže pak se objevila zajímavá fakta, kdy vědci utrpěli speciální amnézii právě v souvislosti s jedovatými látkami, které jejich chlebodárci cpou do potravin, do kosmetiky, do vzduchu a do vody. Od června 2012 konce roku 2012 dostala ACSH celkem 58 % darů od potravinářských, kosmetických, tabákových a jiných podobných korporací jako Chevron ($18,500), Coca-Cola ($50,000), the Bristol Myers Squibb Foundation ($15,000), Dr. Pepper/Snapple ($5,000), Bayer Cropscience ($30,000), Procter and Gamble ($6,000), GMO manipulátoři jako Syngenta ($22,500), 3M ($30,000), McDonald’s ($30,000) a tabáčníci typu Altria ($25,000). Mezi dárci figurují i nechvalně známí bratři Kochové, viz článek a video (Korporátní fašismus překresluje mapu USA(external link)).


Vědci se urazili a odmítli komentovat výši lobbistických vkladů, neb jsou nad tyto malichernosti zcela povzneseni slovy jejich předsedy: "Zdroje peněz jsou zcela vedlejší vzhledem k vědeckému zkoumání". Tento muž ví, o čem mluví. Dr. Gilbert Ross, mluvčí ACSH, byl v roce 2005 odsouzen za defraudaci zdravotního pojištění Medicaid ve výši 8 miliónů dolarů. Dostal 46 měsíců na tvrdo, odseděl si 23 a jeho lékařská licence byla zrušena. Nyní je z něj opět lékař a ctihodný mluvčí vědecké nestrannosti za lobbistické peníze.


Navíc realita ukazuje něco jiného, než nestrannost ACSH. K otázníkům kolem GMO a jedovatému frakování mlčí notoricky, viz seznam dárců. The Bodman Foundation navíc dala vědcům 40,000 dolarů na připravovanou "Hydraulic Fracturing: Myths and Realities." Uvidíme, jak zvládnou neškodnost kouření, dary od Reynolds American a Phillip Morris International jsou kolem 100,000 dolarů. Když zástupci spotřebitelů a právníci bojovali za zrušení přidaných chemikálií jako bifenol-A (BPA) a proti používání pesticidu atrazin, vědci skromně mlčeli. Viz článek Aliance škůdců: GMO firmy a firmy s humusáckým jídlem(external link). A takových případů by se našly desítky, jak poznamenává web Mother Jones v citovaném článku(external link).


Přidáváme tento příspěvek schválně, protože se u nás pořád objevuje falešná idea, že vědecký výzkum spasí napojení na multinacionály a na podniky všeho druhu. Jak vidno, není to pravda. Podniky si dosadí na klíčová místa své vlastní lidi a pomocí cílených korupčních peněz a dotací začnou ovlivňovat výzkum. Debakl zdánlivě nezávislého amerického Výboru pro vědu a zdravotnictví to ukazuje krok za krokem.


Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments