Jak šlape Katolický týdeník

Září 02, 2012

Katolický týdeník nečtu, takže nemám problémy se svědomím a nemusím se zbytečně rozčilovat. Jenže pak mi známý napsal: "Kup si Katolický týdeník a na první stránce najdeš reklamu pro mladého Bendu, jak se modlí s ostatními pravičáckými katolíky, než jde do Sněmovny rozkrást stát. Nechceš k tomu něco napsat? Ten KT se chová jako za komunistů. Akorát vyměnili komunistický boj za mír za církevní majetek a za neoliberální pravici." Zakoupila jsem KT 24/12 ze dne 12.-18. června 2012 a skutečně jsem článek našla. Co k tomu dodat? Mě spíš překvapilo, proč se týdeník, prezentující se jako list českých a moravských diecézí, jinak s.r.o., s církevním schválením, zabývá na celých dvou stranách fotbalem. Nechybí zde ovšem "Modlitba sportovního příznivce". Teď na konci srpna marně přemýšlím, co to vlastně bylo za sportovní událost, že se do KT nevešly články s duchovní tématikou a současnými palčivými problémy církve. Na str. 2 je ve článku "Zákon o majetkovém narovnání míří do Senátu", podepsaný autorem (tok) i výrok Miroslava Kalouska."Pod rouškou moci, krve a násilí ten majetek kdysi kradli komunisti. Já nechápu, jak se teď můžete hlásit k jejich kontinuitě," neudržel se po několika vystoupeních levicových poslanců ministr financí Miroslav Kalousek. Jako těmi "správně věřícími" hojně citovaná stará babička bych si měla nyní odplivnout: "Fuj, komunisté uloupili církvi majetek", a pomyslet: "Ó Bože, i ten hodný pan Kalousek, proti kterému tak všichni štvou, se nás katolíků zastává."

Tomuhle se říká manipulace. KT dělá piár jako předkreslená předloha k vyšívání bavlnkami, aby usměrnil tok myšlenek českých a moravských katolických babiček. Bohužel se to netýká jen jich. Jiný známý si mi kdysi postěžoval, že kromě dvou nekrologů mu KT neotiskl nic. I já mám zkušenost, že KT zásadní věci neotiskne: Výzva k sociální angažovanosti biskupů z 21. září se KT nehodila do krámu zrovna jako dřívější žádost o uveřejnění rozhovoru s arcibiskupem Dukou.

K zamyšlení nad obsahem Katolického týdeníku mě kupodivu nedonutily ani podpůrné masáže věřících k jednotě s biskupy v otázce církevních restitucí. Teprve článek Jiřího Prinze v Katolickém týdeníku č. 34/2012 pod názvem "Levicoví senátoři zamítli vyrovnání s církvemi", mne přinutil reagovat na lži a pomluvy v něm uvedené. Lživé je následující tvrzení KT: "Sociální demokracie zorganizovala prostřednictvím několika členů tzv. křesťansko-sociální platformy jež uvnitř ČSSD existuje, petiční akci mezi věřícími".

Byla jsem u zrodu textu této petice a několika málo poznámkami jsem se podílela na jeho tvorbě. Proto přesně vím, jakým způsobem celý text vznikal a kdo se na něm podílel. I když jsou někteří (dva!) z autorů textu spojeni s platformou ČSSD, je absurdní prohlásit text za dílo sociálními demokraty zorganizované. Podívejte se na seznam signatářů petice. Tito lidé se jakýmkoli způsobem, více nebo méně podíleli na vzniku textu, před vydáním připojili svůj souhlas zveřejněním svého jména. Klidně si najděte na webu, kdo z nás má co společného s ČSSD. Od pana Prinze je navíc nestydaté a směšné zároveň, že nás, všechny signatáře, háže do myšlenkového područí ČSSD. Citovaná věta o organizování ze strany ČSSD má ještě pokračování: "…s cílem narušit jednotu, kterou se církvím a náboženským společnostem podařilo v otázce majetkového narovnání vytvořit". A to nejlepší nakonec: z článku nepřímo vyplývá, že ČSSD představuje ohrožení demokracie. Možná by stálo za to, udělat v církvi hodnověrný průzkum o tom, kolik věřících onen majetek skutečně chce. A možná, že bychom se dočkali zajímavého překvapení.

Nechme být ČSSD a pohleďme do "církví a náboženských společností". V otázce majetkového narovnání nemůže být řeč o jednotě proklamované KT. Jak by vůbec mohl vzniknout opoziční text ve spolupráci křesťanů různých církví? Celý článek Jiřího Prinze manipuluje čtenářem. Petici věřících lživě dává do povědomí čtenáře tak, aby si ji automaticky spojil s tzv. "nenávistnou" kampaní ČSSD. S peticí "Křesťané proti zákonu o církevních restitucích" je nesmyslně spojen vykřičený bilboard prelátovy lačné ruky, natahující se po měšci s miliardami. V Prinzově článku promluví i kardinál Vlk. Ten přímo nabádá, koho určitě nevolit: "Já například nemohu volit takovou stranu, která jasně pošlapává demokratické principy, jako to dělá ČSSD,“ uzavírá kardinál Miloslav Vlk. Tak končí svůj zkreslený článek Jiří Prinz.

Na článek v Katolickém týdeníku reagoval Ivan Štampach, jeden ze signatářů petice. Do Katolického týdeníku zaslal své vyjádření nazvané "Ještě k petici o restitucích". Kupte si v neděli u vás v kostele tyto noviny a přesvědčte se sami, zda Štampachův příspěvek bude otištěn, či zda se objeví alespoň omluva za pomluvy signatářů. Jeho článek a článek KT jsem přidala k textu, abyste si mohli udělat kompletní obrázek.

————————-

Ještě k petici o restitucích
Na petici Křesťané proti zákonu o církevním majetku reagoval v Katolickém týdeníku č. 34/2012 Jiří Prinz článkem Levicoví senátoři zamítli vyrovnání s církvemi. Legitimní politický nesouhlas se stávající podobou zákona označil jako nenávistnou kampaň. Nepravdivě tvrdí, že sociální demokracie zorganizovala prostřednictvím několika členů křesťansko-sociální platformy petiční akci mezi věřícími. Nemůže předstírat, že ví, kdo petici organizoval, kdo napsal první návrh, kdo přispěl ke konečné formulaci textu a kdo rozeslal petici k podpisu možným signatářům. V den zveřejnění bylo pod peticí podepsáno třicet lidí. V době kdy píši tuto reakci, ji podpořilo již 347 osob.

Mezi prvními signatáři jsou někteří členové zmíněné platformy, ale stejně tak katoličtí teologové Jiří G. Kohl a Peter Žaloudek, kteří jistě nemají nic společného s ČSSD, dále biskupka Církve československé husitské Jana Šilerová, která nikdy neprojevila žádné sympatie k této straně, a pak také literární teoretik a historik spíše konzervativního zaměření Martin C. Putna. Podpis připojil též Dan Drápal, spoluzakladatel Církve Křesťanská společenství, který vystupuje veřejně v souvislosti s Konzervativní stranou a kandidoval za ni. Stanovisko souhlasné s Peticí vyslovil (v Parlamentních listech) Jiří T. Payne, který je místopředsedou pravicově orientované Strany svobodných občanů.

Původní i další signatáři napříč konfesním i politickým spektrem vyslovili své křesťanské stanovisko motivované vírou a své občanské stanovisko v demokratické diskusi. Domnívají se, že vyjadřují početně silně zastoupený postoj členů církví. Proti jejich stanovisku lze klást stanoviska jiná. Pomlouvání signatářů a lži o domnělém pozadí petice demokratické diskusi neposlouží.
Ivan O. Štampach
———————

Levicoví senátoři zamítli vyrovnání s církvemi
Katolický týdeník 34/2012

Podle očekávání odmítl minulý týden Senát, v němž má ČSSD s komunisty většinu, vládní návrh majetkového narovnání státu s církvemi. Atmosféra mezi sociální demokracií a církvemi a náboženskými společnostmi, které se přes dvacet let domáhají svých práv, tak zůstává i nadále napjatá.

O uklidnění situace se přitom ještě před zahájením schůze Senátu pokusil kardinál Dominik Duka, který zaslal senátorům ČSSD smířlivě laděný dopis, v němž je mj. vyzval ke zmírnění diskuse na téma majetkového narovnání. Ani sociálnědemokratičtí senátoři, stejně jako před časem poslanci za tutéž stranu, si přesto neodpustili jízlivé poznámky na adresu církve a návrh vrátili zpět do Sněmovny. Tam pro něj bude muset vláda Petra Nečase sehnat 101 hlasů.

KARDINÁL VLK: ČSSD BYCH VOLIT NEMOHL
Právě nenávistná kampaň ČSSD, která se z problematiky majetkového vyrovnání státu s církvemi rozhodla učinit hlavní téma nadcházejících voleb do krajských zastupitelstev, přiměla k velmi ostré reakci i emeritního pražského arcibiskupa, kardinála Miloslava Vlka. „Když nyní sahá ČSSD k dryáčnickým metodám, jak ukazuje známý plakát a další jejich metody, musím pozvednout hlas jako křesťan i jako občan této země, kterému záleží na tom, abychom zůstali zemí, ve které se ctí právo,“ uvedl kardinál Vlk. Podle jeho slov se socialisté uchylují ke lživé a nepravdivé kampani, jejímž cílem je pouze obalamutit voliče.
Sociální demokracie mezitím zorganizovala prostřednictvím několika členů tzv. křesťansko-sociální platformy, jež uvnitř ČSSD existuje, petiční akci mezi věřícími s cílem narušit jednotu, kterou se církvím a náboženským společnostem podařilo v otázce majetkového narovnání vytvořit. Mezi signatáři této petice jsou například religionista Ivan O. Štampach, psycholog Jeroným Klimeš či biskupka Církve československé husitské Jana Šilerová.

Chování sociální demokracie k církvi z poslední doby by podle kardinála Vlka měli vzít na vědomí i voliči z řad křesťanů. „Nutí mě to připomenout budoucím voličům, aby dobře sledovali, jak dnes politické strany mluví a jednají, protože ve volbách budeme rozhodovat o budoucnosti naší země. Já například nemohu volit takovou stranu, která jasně pošlapává demokratické principy, jako to dělá ČSSD,“ uzavírá kardinál Miloslav Vlk.

Převzato z Umlaufovin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments