K. Schwarzenberg je hrozbou pro demokracii

Hnutí za přímou demokracii www.hzpd.cz

Tisková zpráva


Plzeň, 21. ledna 2013 – Hnutí za přímou demokracii vydalo stanovisko ke skandálním výrokům K. Schwarzenberga. Hnutí se ostře vymezuje vůči jakýmkoli snahám o morální revizi výsledků druhé světové války. Reaguje tak na nepravdivá slova ministra zahraničí za TOP09 a kandidáta na prezidenta, K. Schwarzenberga, že Benešovy dekrety jsou neplatné.

Jeho poznámku, že dnes by byl Beneš souzen v Haagu (jako válečný zločinec), potom HzPD považuje za útok na samotnou existenci tehdejšího Československa.

K. Schwarzenberg mluvil o následcích, ale zcela opomněl příčiny, jež vedly k rozbití Masarykova demokratického státu a k ustavení protektorátu a slovenského fašistického státu. Zapomněl uvést, co představovala pro osudy milionů lidí druhá světová válka, kterou Československo nerozpoutalo. Vytržení poválečných opatření z celkového válečného rámce je nemyslitelné.

Jak ukazují práce i německých historiků, byla nacistická ideologie mezi sudetskými Němci přijímána v mnohem větší míře, než ve vlastním Německu. Tehdejší sudetští Němci nebyli schopni a ochotni přijmout princip rovnoprávného občanského soužití v jednom státě. Za těchto okolností byl jejich odsun nutností a nejhumánnějším řešením poválečné situace.

HzPD se ovšem staví proti nacionalismu. Uvědomuje si, že během mezinárodně dohodnutého odsunu sudetských Němců došlo k řadě trestuhodných excesů.

Zmínění otázky Benešových dekretů ze strany K. Schwarzenberga považuje HzPD za znepokojivý signál a možná i sondáž možnosti budoucího prolomení Benešových dekretů.

Zrušení Benešových dekretů od samého počátku jednostranným právním aktem České republiky není totiž nemožné, pokud by se našel dostatečný počet bezcharakterních poslanců. Následky morální i majetkové by byly pro ČR a celou Evropu katastrofální.

HzPD proto zastává názor, že takový člověk jako K. Schwarzenberg by neměl být Českým prezidentem, což vyjádřilo i ve svém Stanovisku k volbě prezidenta“, uvedl mluvčí Hnutí za Přímou Demokracii Milan Valach.


Za HzPD

Ladislav Štítkovec

http://www.hzpd.czPoznámky:


Stanovisko HzPD k volbě prezidenta: http://www.hzpd.cz/stanoviska#VolbaPrezidenta


Hnutí za přímou demokracii je občanským sdružením založeným v únoru 2001. Není politickou stranou, nechce jí být a neusiluje o vstup do parlamentu. Avšak usiluje o změnu postavení občanů v politickém systému naší země tak, aby se v souladu s Ústavou ČR stali skutečnými nositeli moci ve státě.0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments