Kalouskův tučný odpustek

Únor 07, 2012


Současná vláda nás neustále bombarduje litaniemi o tom, jak je doba zlá, jak upadáme do velkých dluhů, jsme v hluboké krizi a všichni se musí uskromnit. Snižují se platy zdravotním sestrám, záchranářům, lékařům a vědcům, zvyšuje se DPH a tím i ceny potravin, léků a spousty dalších základních životních potřeb. A k čemu to všechno? 


Aby dnes mohl ministr Kalousek spolu s premiérem Nečasem s neuvěřitelnou lehkostí poslat 135 miliard církvím, respektive katolické církvi, protože ta dostane drtivou většinu, ty ostatní dostanou v podstatě drobné. Je to morální? Jednoznačně ne! A je to snad ekonomické? Samozřejmě, že není! A už vůbec ne v době, kdy víme, že má naše země vážné ekonomické problémy.


Nic víc už nechtěli

Zastánci tohoto návrhu z řad vládních stran říkají, že jde o konečné vyrovnání s církvemi. Pak už bude pokoj a stát na tom ušetří. Zkusme ale trochu zapátrat v paměti. K první vlně restitucí docházelo na začátku 90. let. Tehdy se všem církvím, včetně katolické, vracel majetek, který potřebovaly ke své činnosti. Katolická církev tehdy jasně říkala: My jsme spokojeni, stačí nám to a nic víc už chtít nebudeme. S touto restitucí vyslovovala souhlas většina společnosti. Jenže všichni očekávali, že tím je konec. Najednou jako kdyby to ani církve ani tehdejší politici včetně Václava Klause nikdy neříkali. Najednou jsme jinde a tváříme se, jako kdybychom poprvé po dvaceti letech šli napravit minulé křivdy.

Fary neuvidí ani korunu

A skutečně na tom stát ušetří? Kde je garance? Těch 135 miliard, které budou muset lidé zaplatit, dostane úzká skupina, církevní management. Nedostanou je ani faráři, ani věřící. Ti z toho nebudou mít nic. Jsem přesvědčen, že jim bude ten kostel padat na hlavu stejně, jako jim padá leckde dnes, a budou stejně čekat na dotaci obce, kraje nebo státu, aby jim nepršelo při bohoslužbách na hlavu. Majetky, které chce vláda dát církvím, neskončí u řadových věřících, farářů a farností. Těm pomáháme my. Jen Středočeský kraj každoročně vydává desítky milionů na opravy kostelů, far a klášterů. Jedná se o několikanásobně vyšší částky než za bývalého vedení kraje ODS a lidovci. A co dostanou od Vatikánu? Ani korunu! Veškeré prostředky na opravy posíláme my z rozpočtu krajů a měst, případně z rozpočtu Ministerstva kultury. A komu chce vláda tento majetek právně dát? Státu Vatikán! Ne nějakým duchovním hodnotám, charitě, nebo sociálním službám, ale konkrétní politické síle, která má svůj stát, vlastní policii, banku i tajnou službu. Jsem zvědav, kolik z těch peněz přijde zpátky, do těch konkrétních kostelů, far a klášterů, které jsou ve velmi špatném stavu.

Byla to chyba, no co

Vsadil bych se, že za pár let, až na to lidi zapomenou, přijde pravice znovu, tentokrát s tím, že se pánové Kalousek s Nečasem jednoduše zmýlili, na platy duchovních není a kostely hrozí, že nám spadnou na hlavu. Stát přeci nenechá církev padnout na kolena, tak prostě bude muset platit dál. Udělala se chyba, no co. Zažíváme to každý den. Když dneska připomenete kupónovou privatizaci, tak většina pravicových politiků řekne: Proč to sem taháte? Kolik tehdy vylétlo komínem? 500 miliard? Nevadí. Daňoví poplatníci to zaplatí, budou to platit sice ještě dalších sto let, ale tak co, stala se chybička.

Nic nového pod sluncem

Teď se stává druhá taková chybička: 135 miliard. O co vlastně jde? Vždy lidi to rádi zaplatí. Lidi rádi budou mít menší platy, dražší potraviny a léky, dražší životní náklady a nižší životní úroveň. Lidi se na katolickou církev rádi složí. Skládali se na ni staletí, tak proč by se na ni nemohli skládat znovu? Vždyť vlastně nejde o nic nového pod sluncem, nihil novum sub sole.

K čemu kostel bez věřících?

Komu tento krok vlastně prospěje? Zvýší to prestiž církví ve společnosti? Naopak, tento zákon poškodí pověst církví a nejvíce katolické církve. Ta dnes čelí jedné z největších krizí ve své historii. A není se čemu divit. Co se dnes dozvíte o církvi, když otevřete noviny? Zneužívání chlapců je na denním pořádku a neustálými spory o majetek se z katolické církve stává symbol hamižnosti. Výsledek je jednoznačný. Ubývá lidí, kteří jsou ochotni identifikovat se s jakoukoliv církví. Největší úbytek zaznamenává právě katolická církev. K čemu budou církvím lesy, pole a peníze, když se od nich odvrátí drtivá většina jejich věřících? Neměly by církve přemýšlet spíše o tom, jak působit dole mezi lidmi?

Kalouskovy a Nečasovy hříchy

S trochou zlehčení mně těch 135 miliard připadá jako takový pěkně tučný odpustek. V určitém historickém období si katolická církev vylepšovala svoji ekonomickou bilanci tím, že se za jakýkoliv hřích dalo vykoupit. Čím těžší hřích, tím vyšší platba. Když jsi zhřešil v myšlenkách, stálo to málo. Když jsi něco ukradl, stálo to víc. Asi si představovali, že když pak člověk půjde k poslednímu soudu ke svatopetrské bráně, prostě ukáže kupónky a řekne: ,,Já jsem si zaplatil, svatý Petře, koukej mě pustit dovnitř.“ Zvláštní logika, nicméně fungovala. Dnes to vypadá, že se pan Nečas a panem Kalouskem k této dobré tradici katolické církve vracejí. Zajímalo by mě, jakými těžkými hříchy je zatíženo jejich svědomí, že za to my všichni budeme muset zaplatit 135 miliard.

Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments