Kapitalismus: Je potřeba retro?

Únor 19, 2012

„Organizovaná chamtivost vždy zvítězí nad dezorganizovanou demokracií“

Matt Taibbi


Američané, kteří nyní začínají trochu ochutnávat glasnosť, zjistili, že za 10 let z USA odešlo – „outsourcovalo“ – přes 54 000 firem a 5 miliónů Američanů přišlo o práci. Odešlo 44% firem s počtem zaměstnanců mezi 500-1000. Poněkud větší a poněkud menší firmy odešly v nižším počtu (40% firmy nad 1000 a 37% firmy pod 500 zaměstnanců).


Bylo to umožněno tím, že po pádu SSSR poskytly Čína, Indie a další rozvojové země své mohutné rezervy pracovních sil pro volné použití Západu. Někteří říkají, že je to největší vítězství kapitalismu všech dob – dostat 4,5 miliardy lidí k využití.


Důvod je jasný. Průměrná mzda v USA včetně pojištění je 33,53 USD. Průměrná mzda v Číně a Indii je 1,36 USD. Když se vyveze podnik o 1000 zaměstnancích do Indie, majitel ušetří každou hodinu 32 000 USD.


Dr. Paul Craig Roberts (USA) řekl, že „Amerika a Evropa zachraňuje bohaté a přichází o své hospodářství“. Nemusím zdůrazňovat, že pro zaměstnance „vyvezených“ firem je nejdříve nutno mít práci, než se začnou zajímat o participaci. Proto vzniklo protestní hnutí „okupace“ (z počátku Wall Streetu, později dalších aktérů).


Naomi Klein, brilantní Kanaďanka, řekla v projevu na Occupy Wall-Street kromě jiného: „Všichni víme, nebo alespoň cítíme, že svět je vzhůru nohama: děláme, jako by bylo nekonečné to, co je konečné – fosilní paliva a prostor v atmosféře pro jejich absorpci. Na druhé straně jednáme, jako by byly přísné a neměnné meze tam, čeho je dostatek: finančních zdrojů pro výstavbu společnosti, jakou potřebujeme. Úkolem naší doby je obrátit současnou filozofii. Plutokracie si myslí, že svět je nekonečný a finance jsou konečné. Je to přesně naopak.“


David Harvey pro stejné shromáždění řekl: „Ti, kteří jsou vybaveni mocí peněz, budou trvale shromažďovat bohatství, budou mít právo zdědit zeměkouli… včetně lidí a jejich tvořivého potenciálu, jež potřebují. Zbytek lidstva lze pokládat za postradatelný.“


V USA mezitím vznikají poměry, které vyvolávají přinejmenším údiv.


  • Jako americký paradox se označuje skutečnost, že USA má 18,5 miliónu prázdných domů a bytů a současně 3,5 miliónu bezdomovců. Někteří ekonomové říkají, že je to známka efektivnosti tržního hospodářství.

  • Firma General Electric zaplatila svým lobbistům více peněz, než odvedla státu na daních.

  • Americký GAO („vládní účetní úřad“) shledal, že mezi rokem 1998 a 2005 zhruba dvě třetiny všech koncernů, aktivních na území USA, neplatily vůbec žádné daně (Matt Taibbi).

  • Automobilový průmysl vydal na reklamu více, než jsou náklady na automobilovou dopravu.

  • Barel ropy, než se dostane ke konečnému uživateli, je prodán 27 x. V roce 1970 v USA byla výroba co do podílu na HDP dvakrát větší, než finanční sektor, nyní je to obráceně. Finance tvoří 21% procent HDP USA, zatímco výroba jen 12%.


Snad proto také lidé z LEAPu v posledním buletinu napsali, že USA je nesolventní a neřiditelná země.

 

 

Celý článek v Britských listech

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments