Kdo opravdu vydělal na neoliberální ideologii?

Duben 28, 2012


http://www.economist.com/node/21530093

Tatíci z ČSTV jdou zavřít vrata od prázdné stáje a přitom zjistí, že Hušák pobral čtvrt miliardy za 4 roky. Jeho plat odpovídal hodnotě kolektivně vytunelovaného sportovního majetku za 60 miliard, viz naše starší reportáž z hospodaření sportovních svazů. Peníze mají pro kmotry ze sportovních svazů stejnou hodnotu jako státní rozpočet pro průměrného Čecha. Prostě jej nechá rozkrást, protože jaksi není jeho, ale nějakého "státu".


Stejně tak se dozvídáme v novinách, že "Češi platí deváté nejvyšší daně". Přitom se zapomene dodat, že jde o zdanění mezd, kterými my, daňové socky, doplácíme na rozkradený stát. Ten totiž od bohatých kamarádů Kalouska a spol. nevybírá prakticky žádné daně ze zisku, z dividend, z podnikání, skoro nedaní banky, korporace atd. Navíc dovoluje neuvěřitelný únik kapitálu ze země. Sídla společností se papírově přenesou jinam. Zde vydělaný kapitál je tím osvobozen od daně a je zpětně investován z daňových rájů či z Holandska. Daňovým darebákům navíc kámoši z ministerstva přihrávají státní zakázky, vždyť tam jsou anonymními akcionáři.


Je to sprosté okrádání nás všech, kteří musíme platit ony vysoké daně ze mzdy. Všichni nemůžeme krást ve stylu našich politických a mafiánských špiček. Kdo opravdu vydělal na neoliberální ideologii? Horní graf ukazuje propad příjmů Francie vinou zmenšené daně ze zisku. Umíte si představit ty ohromné výpadky v rozpočtu sociálního státu západoevropského typu? Za Reagana klesly daně ze zisku korporátních firem ze 70% na 28%. Margaret Thatcherová snížila daň ze zisku ze 83% to 40% mezi léty 1979 and 1988. Viz úvodní pády křivek v grafu. Bohatí nedaní skoro nic ve srovnání před dvěma dekádami, kdy se běžná míra progresívního danění pohybovala mezi 60-90%. A bohatí si navíc předělali stát pro své potřeby, a to přes úplatné politiky. Tím jim markantně roste míra zisku před samotným zdaněním, viz dolní graf. Pro vyvolené 0,1% populace se tak 4x zvětšil zisk ze stejné míry práce či kapitálu, jaký měli předtím. Kvůli tomu se přece vyplatí trochu lhát a mediálně mlžit, že ano. Mediální Amerika typu CNN a Fox News, náš dostižný vzor.

http://www.economist.com/node/21530093

 

Převzato z Umlaufovin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments