Kdo zneužívá české lékaře?

http://www.dekujeme-odchazime.cz/uploads/news/mudr_zady.jpgPodle oficiálních (tj. těch, které mají nejvíce prostoru a podporu „správně“ smýšlejících) názorů se rebelující lékaři nechali zneužít svými odborovými předáky k pochybné akci, jejímž smyslem není náprava poměrů v českém zdravotnictví, ale jakési blíže nespecifikované, o to však zlověstnější, zájmy představitelů LOK. Že se lékaři k akci připojili dobrovolně, často po dlouhém a složitém rozvažování, a to včetně těch, kteří v odborech nejsou, se jaksi ignoruje. Kromě toho jsou to prý i sami lékaři, kdo zneužívá pacienty jako rukojmí, takže ve výsledku jsou lékaři, až dosud považovaní za elitu společnosti, prezentováni jako hloupí hajzlíci.


A všichni hlasatelé (neo)liberalismu a pravicoví komentáři hned začali zneužívat rebelující lékaře k diskreditaci revolty, neposlušnosti a odborové organizovanosti jako takové.


Když „povstání“ propuklo, začala lékaře zneužívat vláda k zastrašování veřejnosti a demonstraci síly a neústupnosti a také jako varovný příklad pro všechny zaměstnance, kteří by měli tu drzost se zorganizovat a hájit své zájmy společně a koordinovaně. Rozděl a panuj se tomu říká, v tomto případě vraž klín mezi lékaře a veřejnost. Nelze připustit, aby si zaměstnanci něco vydupali, a ještě k tomu měli sympatie veřejnosti.


Všechno ale začalo tím, že lékaře, zejména mladé začínající, kteří pro samostatný výkon činnosti musí získat atestace, zneužívali nemocnice k práci přesčas, o víkendech, v celodenních službách, či na plný úvazek při smlouvě na zkrácený, to vše za mzdu velmi průměrnou, neodpovídající náročnosti a odpovědnosti jejich povolání.


Situace hbitě zneužily též zdravotní pojišťovny (a některé kraje) k podpoře plánu na redukci počtu nemocničních lůžek. Méně lůžek, méně péče, méně péče, nižší náklady, ale také pacienti povolnější k doplatkům, příplatkům a pokutám v případě, že budou potřebovat nemocniční péči.


A nejnověji lékaře zneužily opět nemocnice, které jejich odchod využívají jako záminku k propouštění sester, jako by jich už bez toho nebylo málo. Logiku to samozřejmě nemá, protože zatímco lékař představuje technickou dimenzi léčby, sestra představuje dimenzi lidskou, která může poskytovat účinnou terapii, minimálně paliativní, i v situaci, kdy už je lékař objektivně bezmocný.


Jestliže to chtělo kus kuráže se akci Děkujeme, odejděte přidat, vytrvat chce o notný kus víc. Snad lékaři ani sami netušili, jak jejich vzpoura přijde někomu vhod. Kde kdo ji nyní zneužívá k prosazování vlastní agendy. Lze se lékařům divit, že i oni si chtějí prosadit svou?


Převzato z blogu Tribun

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments