Když kněží pláčou…

Září 04, 2012V Libyi došlo koncem srpna k řadě demolic a ničení svatyní a hrobek.


Útok na svatyni Al-Sha’ab v Tripolisu byl nejbezostyšnějším ze všech.  Po počátečním úderu v časných ranních hodinách v sobotu ráno se pachatelé vrátili později v tentýž den s automatickým bagrem a pokračovali v demolování po dobu asi 48 hodin.


Vláda zcela ztratila kontrolu nad těmito událostmi.  V Tripolisu nedokázala ani ukončit ničivou „práci“ dvou desítek mužů s bagrem, to bylo vše, co by bylo bývalo třeba.Za útoky stojí:


SSC – Supreme Security Committee – Nejvyšší bezpečnostní výbor, který je souborem asi 100 000 bývalých revolucionářů, kteří sami sebe nazývají “strážci revoluce”, neuznávají zákony a naopak se sami považují za zákon. Při ničení svatyně v Tripolisu kupříkladu poskytovali ochranu demolujícím salafistům před protestujícími lidmi.


Salafisté, radikální muslimové, kteří jsou úzce spojeni s formou islámu zvanou wahhábismus, rozšířeného v Saúdské Arábii a Kataru. Zničené svatyně jsou uctívané členy umírněnější skupiny islamistů súfisy, ke kterým patří většina populace v Libyi. Jejich praxi salafisté zavrhují, protože věří, že jakékoliv uctívání lidí nebo fyzických objektů je modlářstvím. Z tohoto důvodu také ničí mešity postavené kolem hrobů.


Třetím aktérem na této straně, což je pozoruhodné, je Saadi Kaddáfí. Sám o sobě prohlašuje: “Nejsem politikem, jsem salafistou” Saadi, který je v současné době v Nigeru, financoval také zřízení školy pro salafisty v jedné z mešit v Tripolisu.Už v minulém roce NATO zabilo mnoho vzdělanců, když nesmyslně bombardovalo mešity a hřbitovy, a nyní v destrukci tradičního, umírněného libyjského islamismu pokračují jiní. Je zřejmě příliš svázán s minulou blahobytnou a poklidnou érou. Starým libyjským učencům, kteří zasvětili svůj život studiu Koránu a výchově mladých lidí, zbývá jen hořká bolest při pohledu na nástup barbarské zkázy.


***


Více zde, vyjádření Ligy libyjských ulemů zde a stupidní žvásty o “kulturní revoluci” zde.


Převzato z ostrova Janiky

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments