Konečná barva života

Zdá se, že se původně pestrý život konečně vybarvil do toho správného odstínu – a to do černa. Nyní nezbývá, než prolévat lítostivé slzy za všechny živé i mrtvé bytosti, které chtěly milovat a žít, ale místo, které jim k tomu připadlo, tomu vůbec neodpovídalo. Není daleko doba, kdy jediným tvorem, nebo lépe netvorem, který bude poslední vyhuben z planety Země, bude zrůda hrdě se nazývající člověkem.

Všechny ostatní živé tvory tento katan již pomalu vyhubil a sprovodil z povrchu zemského. Místo lásky, krásy a milosrdenství stíny dřívějších lidí úzkostlivě shánějí peníze, které by jim dovolily chodit na třísměnné provozy, čekat ve frontách nezaměstnaných, ohlupovat se vánočním stromečkem a nekonečnými seriály hlouposti v televizi. Dva mladí lidé krátce po zvykové svatbě si pořídili do menšího hypotečního bytu dva psy a jednou kočku. Novomanžel se zřejmě nepříčetně nudí, a tak o víkendu jezdí za město chytat zbylé ryby v odpadním kanále, který zde nazývají řekou. Kromě sledování televize, nemají mladí manželé již vůbec nic společného a nepřijde jim to vůbec divné. Ještě nevědí, že takto spolu stráví zbývajících 40 let naprosto zbytečného života.

Muž se ženou již nechodí spolu na procházky ani nesedávají proti sobě u stolu. V parku je nebezpečno a u stolu jen počítají splátky na hypotéku. Vysíleni po příchodu z naprosto zbytečného zaměstnání se svalí před televizní přístroj, nebo bezcílně bloudí po Internetu. Nikdo již neví, co by si ještě zbytečného a chutného uvařil k jídlu. Na každém televizním kanálu se ostošest vaří a vysílají dokumenty o Adolfu Hitlerovi.

Psychologové radí, aby se bezcílně žijící člověk odměňoval drobnými maličkostmi a radostmi. A to za to, že vydržel další zcela zbytečný den svého marného života. Kupujte si nesmysly, za to, že dodýcháváte, pracujete a žijete naprosto nesmyslně. Svodidla civilizovaného života jsme vybudovali tak pevná, že z nich nelze nikam odbočit. Na cestě umírajícího života nesmíte stát, jet pomalu, ani rychle.

Hrdinové vymřeli. Avantgarda spí pod nabagrovanými barikádami. Revolucionáři jsou pro smích. Blaník i se spícími rytíři srovnali se zemí. Vede tudy dálnice, která vede bezcílně dál, dál a pak prý není už nic. Kéž by! Ale proč by ve skrz naskrz prolhaném světě, toto jediné byla pravda?

Hrdinství se projevuje v tetování a v arogantním nošení úzkých kalhot na stehnech obalených nechutnými vrstvami špeku. Zbytek nespokojených ztrácí čas v neplodných diskusích na internetu. Mrtví lidé se nechtějí stýkat s mrtvými lidmi. Optimismus k ničemu a o ničem je povinností. Máte neustále věřit a tím zabíjet trapný čas v naprosté šedi a beznadějnosti, která se rychle zabarvuje do černa.

Máme Vánoce a máme povinně věřit, že nás probudí někdo druhý, kdo se narodil, abychom jej rychle ukřižovali. Za posledních 10 až 15 let jsme si zvykli na nemožné. Již předtím to nestálo vůbec za nic. Zamilovali jsme se do bezmoci. Na Mikuláše se náměstí naplnila stínovými davy. Všichni chtěli vidět Mikuláše, čerta a anděla, které jim vyrvali z těla. Ukradená duše srdce, rozum, vlast, zem, hospodářství, a zcizení přátelé, rodiče, děti, muži i ženy nikoho do ulic nevyženou.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments