Krize a odvaha

Březen 30, 2012


Naše země už několikátý rok neprospívá. Dluh státu roste, ekonomika klesá, v lepším případě jen stagnuje. Dolů jde životní úroveň většiny lidí. Recept pravicových vlád je řadu let stále stejný – škrtat a šetřit, nebo šetřit a škrtat. Oč víc škrtají o to hůř na tom jsme.

Občane plať

Nyní vláda pochopila, že škrty a šetření spásu nepřinesou, a tak začala zvedat daně. Samozřejmě ty, které nejvíce dopadnou na střední vrstvu a ještě více na chudé lidi. Růst DPH je toho jasným důkazem. Došlo to tak daleko, že chce více zdanit lidi, kteří hodně vydělávají. Ty tam jsou řeči o rovné dani, která podle nich byla jediná spravedlivá a netrestala ty úspěšné.

Koho vláda chrání?

Efekt se však nedostaví. Vláda totiž chrání ty, kteří současné ekonomické problémy světa vyvolali a ty, kterých se problémy prakticky nedotkly, nebo na nich dokonce nehorázně vydělávají. Jak většina lidí a společnosti chudne, tak tyto struktury naopak bohatnou.

Kdo jsou vítězové?

Vítězové dneška jsou jednoznačně banky, ale i pojišťovny či monopolní a oligopolní společnosti, které si ochočily vlády. Ceny elektřiny, vody či plynu, ale třeba i telekomunikací jsou v rukou těchto monopolů. Lidé šetří a spotřebují méně vody, plynu či elektřiny, tak se zdraží a zisky jsou stejné nebo i vyšší. Zkuste se bránit, nemáte žádnou šanci.


Astronomické zisky

Je zajímavé, jaké zisky ročně dosahují banky a pojišťovny převážně vlastněné neznámými akcionáři ze zahraničí. Povinné ručení musí platit všichni majitelé aut. Pohádkový zisk z něho neustále stoupá a stoupá. Řidiči povinně ze zákona platí miliardové zisky pojišťovnám. Tuším, že ročně vydělají nějakých 10 miliard a zkuste se jako řidič ohradit proti tomu, že nechcete, aby na vás někdo takto vydělával. Vysmějí se vám.

Tlusté banky

Pod záminkou boje s korupcí jsme zákonem nuceni své peníze dát do bank. Větší hotovostní platby nejsou prakticky možné. Za to nám banky dají směšný úrok, ale za každý pohyb si účtují zajímavé taxy. Naopak nám půjčují za vysoké úroky. Banky ročně vytvoří zisky v řádu desítek miliard, které mizí do zahraničí. Mobilní operátoři nás také pěkně dojí, stejně jako různí provozovatelé přenosových soustav, ať to jsou dráty či trubky. Všichni pohádkově vydělávají a platí směšně nízké daně.

Jak smáznout dluh?

Je čas, aby vítězové začali konečně vítězit méně. Jak vyrovnat státní rozpočet a nezadlužovat příští generace, a přitom mít i na potřebné investice do infrastruktury státu a postupně zvyšovat platy i důchody? Celkem jednoduše. Ty firmy, které mají výsadní postavení oligopolu zdanit drastickou daní. Třeba 50% nebo 70%. Rázem by náš stát měl ročně nějakých 150 -200 miliard navíc. Mohl by dokonce uvažovat o tom, že by malým firmám a živnostníkům daně dokonce i snížil. U těchto gigantů není možné, aby prchly do zahraničí. Banku i elektrárnu musíte mít na našem území a zdaňovat zde.


Bude mít někdo odvahu?

Mám obavu, že se bude jen velmi těžko hledat ten, který něco takového prosadí. Jde o střet s těmi, kteří skutečně vládnou. Politici jsou jen dočasné figurky, které média veřejnosti předhazují jako ty, kteří za vše mohou. Mohou za to, že skutečné strůjce problémů kryjí a pomáhají jim k čím dál vyšším ziskům. Za to dostanou pár měsíců na pozlaceném cirkusovém nebi politiky.

 

Převzato z blogu autora na Aktuálně

 

Stanův komentář: Tak tohle Vám neodpustí ani Vaši odpůrci, ani Vaši kolegové hejtmani a poslanci, pane doktore…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments