Srpen 22, 2012
S odchylkami od původního plánu i od německého vzoru odstartuje v září česká verze tzv. kurzarbeitu, tedy opatření na podporu udržení zaměstnanosti v období hospodářských potíží. Tuzemská verze bude podle Hospodářských novin štědřejší, stát se nebude s firmami dělit o náklady, ale uhradí je celé sám z evropských fondů, a to až po dobu půl roku. Zaměstnancům navíc půjdou namísto původně plánovaných 60 procent platu celé mzdy.
S požadavkem na zavedení kurzarbeitu i v Česku přišel před několika lety Odborový svaz KOVO.
"Museli jsme to tak nastavit, abychom nenarazili na zákoník práce, na jehož změny teď není čas," řekl náměstek ministra práce a sociálních věcí Karel Machotka.
„Opatření na podporu udržení zaměstnanosti považujeme za jednu z možností, jak bezprostředně a konkrétně pomoci podnikům v době zhoršené ekonomické situace. Máme proto eminentní zájem, aby jednání došla do cílové rovinky až k právní úpravě," uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček.
Nepůjde o klasický kurzarbeit po vzoru sousedního Německa, který zaměstnancům zkracuje pracovní úvazek. Český model je založen na vzdělávání pracovníků.
"Po dobu, co zaměstnanec nebude moci vykonávat obvyklou práci, si bude doplňovat vzdělání technického charakteru a zvyšovat kvalifikaci," upřesnil Juříček.
Kdo podporu získá, bude posuzováno jednotlivě, kritéria jsou poměrně tvrdá. Ministerstvo práce podle deníku rozdělí mezi firmy do konce příštího roku 800 miliónů korun, převážně z evropských fondů.
Zdroj: eSondy
Stanův komentář: To, co v Německu vypadá jako rozumný nápad, u nás zdegeneruje na nesmyslný tunel na evropské fondy.