Kvetoucí ethnobusiness v Přednádraží

Srpen 08, 2012


V romském ghettu v Ostravě-Přednádraží jsem nikdy nebyl, a soudě podle obrázku, který jsem si o něm učinil díky Google Street View, bych tipoval, že nejinak na tom bude i většina Ostravanů: ghetto je od okolní zástavby ze všech stran isolováno a rozhodně nepůsobí dojmem místa, kam by si člověk vyšel s dětmi na nedělní procházku.


Budu tedy vycházet z informací, které o situaci přinesla media. Osm domů, již od pohledu otřesných barabizen, vlastní český podnikatel v ethnobusinessu, jistý Oldřich Roztočil, kterýžto byty v nich za ceny, odpovídající luxusním appartementům, pronajímá převážně romským nájemcům. Ti by na nájemné neměli, nebýt štědrého sponsora, daňového poplatníka, jenž, aniž by kontroloval, zda kvalita bydlení odpovídá výši nájemného, prostřednictvím příspěvku na bydlení pana podnikatele dotuje.


Nějak takto funguje ethnobusiness na mnoha místech, v Přednádraží ovšem vznikla krise, když v desetiletí neudržovaných domech vypověděla službu kanalisace. Platné právo sice ukládá pronajímateli povinnost zajistit nájemci plný a nerušený výkon práv spojených s užíváním bytu, avšak porušení této povinnosti není spojeno se žádnou sankcí, zvlášť pokud se lze vymluvit na vis maior tak jako v tomto případě. Toho v minulosti často využívali pronajímatelé, kteří se chtěli zbavit regulovaných nájemníků, a tak jejich byt uvedli do neobyvatelného stavu, přičemž se mohli spolehnout na to, že české soudy nájemcům ochranu – snad až na případy nejhorších výstřelků – neposkytnou (čímž, prosím, vůbec nehájím regulaci nájemného v její raně postkomunistické podobě, jen konstatuji fakta).


Vlastník domů tedy zjistil, že jeho báječný business plan narazil na ekonomický limit, a prostřednictvím stavebního úřadu se rozhodl pohrozit, že takříkajíc zavře krám. Protože se jedná o Romy, může se spolehnout na aktivní participaci různých neziskovek, užitečných idiotů, kteří – půjde-li vše optimálně – zatlačí na daňového poplatníka, a to by bylo, aby ten peníze na další rozkvět jeho ethnobusinessu nevydal.


On sám z toho vyjde s čistým štítem, ne-li přímo jako hrdina. Pro majoritu budou viníci jasní: nepřizpůsobiví Romové, parasiti, kteří společnosti nic nepřinášejí a jen vyssávají její zdroje.

 

Převzato z blogu Paragraphos

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments