Ladovy ruské obrázky

Josef Lada je v našich myslích spjat s poetikou Vánoc. S poetikou, která nám připomínala rozžaté vánoční svíce, ale nezamlčovala postavy, stojící před rozzářeným štědrovečerním oknem, smutně a chudé. Ne pro každého jsou ovšem Vánoce smutné, a jsou lidé, kteří si je dopřávají každý den. V míře nikoli malé.

 

Pokud by vám tento film (od cca 3:30 min. videozáznamu) televize Rossija 1 připomínal české "správce státu do vlastních kapes", jachty a domečky v Monte Carlu, či chýše v Monte Argentariu, ubírají se vaše myšlenky správným směrem. Rusko má 1,6 milionu státních úředníků, a přibližně 1,5 milionu z nich bere úplatky, všimné, a také korumpuje. Rusové dnes otevřeně říkají, že jde o novodobé "vragi naroda". Nepřátelé státu, které dnes už nezastaví nic.

 

Služební zákon, jako jakýkoli zákon, je jim k smíchu. Není Bůh, není Stalin, jsou jen peníze. Běžný moskevský muncipiální úředník si při své návštěvě na otočku v Londýně nakoupí oděvy za 60.000 liber šterlingů, z toho dva smokingy v ceně 7.500 liber. Multimilionáři (ti dole) a miliardáři (ti nad nimi). Solidarita vládnoucích proti ovládaným. Litujme národů, které slouží novodobým parazitům. Litujme sebe.

 

Není řešení, jak vyplývá z diskuze po snímku. A není-li řešení, není žalobce, není soudce. Ani agent James Bond by nedokázal proniknout do uzavřeného okruhu těchto lidí, pokud by byl Rusem. Nedokáže to nikdo. Jsou jenom jevy. Vždyť sami úředníci jsou chudí. Zázračně bohatnou jejich manželky, matky, či otcové. Nebo je to jinak?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments