Lidé nejsou důležití

Září 30, 2012


Žijeme v zajímavé době, kdy se kašle na lidi, protože ideologie je důležitější. Nedávno jsem se setkal se známou. Něco točili a herce ubytovali v naprosté blešárně pro migrující dělníky. Produkční fyzicky ohrozila jejich zdraví a tím i umělecké výkony. Na lidech přece nezáleží, důležitý je film, úspory a dividendy pro správné lidi. Podobně vynikající příklad neoliberálního šetření provedla americká armáda se stíhačkou F-22. V rámci šetření několik let neopravili přívod kyslíku pilotům(external link), takže vojenské poletuchy v hodnotě půl miliardy sedí na zemi nebo mohou létat do výšek hodných povětroně Blaníku. Mezitím se jeden či více pilotů zabilo, a zbytek šel vypovídat před televizní kameru a odmítl v těchto rakvích létat. Oficiální vysvětlení bylo kuriózní, ale kafkovsky logické. Program byl totálně předražený, někde se muselo ušetřit. Pilotům se utnul kyslík, čímž se některým zatnul i tipec. Vojenská chlouba USA sedí na zemi, poté, co došlo k "neobjasněným" haváriím.


Úsporná opatření Pentagonu sežrala svůj vlastní ocas. Pilot přece není pro stíhačku důležitý; vlastně není důležitá ani ta stíhačka. Nejprve je nutno schválit vojenský program, pak lobbistické zlodějny, pak dividendy a porcování medvěda. Ve druhém kole následuje rozčílený senátní výbor, výmluvy a nesmyslný armádní tlak na úspory. Třetí kolo nese smrt pilotů zbavených kyslíku, kterou uzavřela paralýza nejdražšího leteckého programu zvaného "F-22 Raptor". To poslední ve skutečnosti nebylo důležité. O třetím kole se píší jen drobné sloupečky v novinách. Klíčové cíle byly dosaženy dávno předtím, a dokonce již v prvním kole.


Česko se v závěsu Pentagonu vítězně proboxovalo až do třetího kola. Nyní jsme svědky církevní a státní ofenzívy o hodnoty, vlastenectví a tak. Šetřit se musí také, protože se rozkradl stát a zničila demokracie. Ale to teď neřešme, doba je na to příliš vážná. S křesťanským a koaličním požehnáním se lidu utnul kyslík, aby se nemuselo šetřit tam, kde se již dvacet let bezstarostně plundruje. A tak máme co jsme chtěli, tedy státní letadlo. Jenže v něm se vezou občané, kteří nemohou vyskočit, protože nemají vilu v Toskánsku, ani prachy na Kypru ani Lájoše Bácse a 170 miliónů zamrzlých už deset let ve švýcarských bankách. Některé nezávislé noviny a weby konečně začínají od konce. Ptají se, kdo po pančované naftě, dálnicích, plzeňských právech, hernách atd. rozběhl černý trh s alhokolem-metanolem a jakou roli v celé aféře hrají zkorumpované partaje, ministerstvo financí, finanční a celní správa, policajti a jiní státní úředníci spíše vyššího stranického kalibru. A Klaus správně vidí, že jím postavené Blanické vojsko privatizátorů a mafiánů(external link) začalo pajdat už na obě nohy najednou.


Církev učí, že centrem všech hodnot je člověk. To zní hrdě, pravil mladý revolucionář Maxim Gorkij. O třicet let později měl ideolog stalinismu před sebou vězně z Volžsko-donského kanálu a neviděl je. Horoval pro internacionální hodnoty a otroci gulagu umírající při stavbě zůstali někde bokem. Dnešní obránci českého nacionalismu jsou na tom úplně stejně. Vidí jen a pouze ideologické hodnoty. Slova "občan" a "demokracie" vytěsnili ze svého vědomí a slovníku stejně úspěšně jako stalinisté vytěsnili ze svého vědomí a svědomí milióny vězňů z Gulagu.

 

Převzato z e-Republiky

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments